Kopciuchy trują nas wszystkich

Kopciuchy trują nas wszystkich – kampania antysmogowa w Rybniku

Rybnik w kolejnej odsłonie kampanii antysmogowej razem z mieszkańcami głośno krzyczy: „Gańba hajcować w starym piecu!” (warto zaznaczyć, że gańba po śląsku znaczy wstyd). Jak podaje Urząd Miasta Rybnika (UM), do mieszkańców Rybnika trafiło dotąd 40 tys. ulotek o tytule „Gańba. Kopciuchy trują nas wszystkich”. Magistrat dodaje, że teraz do akcji przyłączyli się mieszkańcy miasta, którzy zgodzili się być ambasadorami tego przedsięwzięcia w krótkim spocie publikowanym w mediach społecznościowych.

Kopciuchy trują nas wszystkich. 14 tys. domów w Rybniku musi wymienić piece

Magistrat zaznacza, że zła jakość powietrza w Rybniku to wyzwanie, z którym miasto boryka się już od wielu lat. Jednak dopiero od 2017 r. funkcjonuje tzw. uchwała antysmogowa, która na terenie całego Śląska reguluje kwestie prawne, dotyczące użytkowania starych kotłów. Zapisy tego dokumentu mówią o tym, że do końca 2021 r. należy zlikwidować piece, które są użytkowane powyżej 10 lat, dlatego miasto od kilku miesięcy przypomina o terminach wymiany starych kopciuchów. Ulotka trafiła do wszystkich domów jednorodzinnych na terenie Rybnika, ponieważ to emisja pyłów z kominów domów jednorodzinnych jest w główniej mierze odpowiedzialna za tzw. niską emisję. Na terenie Rybnika jest 18,5 tys. domów z czego 14 tys. musi wymienić stare kotły, dlatego akcja jest adresowana głównie do właścicieli domów jednorodzinnych – tłumaczy UM.

Kopciuchy trują nas wszystkich – ostatni moment na wymianę pieca

To ostatni moment na wymianę starego pieca, pozostało już tylko 358 dni. To krótki czas na to by wybrać firmę i zmieścić się w terminie. To działanie, które pozwoli zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Tu gra toczy się o nasze życie. Nie mamy nic cenniejszego. W to zawsze warto inwestować! – apeluje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W filmie, który publikowany jest w mediach społecznościowych wystąpili: Kacper Woryna – znany rybnicki żużlowiec, ksiądz Wojciech Iwanecki, Stefania Forreiter, przewodnicząca Rady Seniorów i Magdalena Mochała, która jest przedsiębiorcą z Rybnika oraz prezydent Kuczera.

Duszpasterz Akademicki w Rybniku zwrócił uwagę na znaczenie kontaktów sąsiedzkich w kontekście smogu. – Zachęcam was byście się zainteresowali, tym co kryje się pod dymem z komina sąsiada. Czasem trzeba mu pomóc. Wskazać odpowiednie miejsce, gdzie może się poradzić jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca, jak wypełnić wniosek. Niech czarny rybnicki dym nie przykrywa naszej zwykłej ludzkiej serdeczności i sąsiedzkiej wrażliwości – mówi ksiądz Wojciech Iwanecki.

Kopciuchy trują nas wszystkich – głos przedsiębiorców i seniorów

W spocie zabrzmiał również głos przedsiębiorców, którzy czują się związani z Rybnikiem a ich biznes jest świadomą inwestycją w ekologię. – Mądre inwestowanie w Rybniku to dzisiaj odpowiedzialność. Za mnie, za ciebie, za moje i twoje dzieci i za wspólne dobro, które mamy w mieście – podkreśla Magdalena Moczała, prezes DMS.

Z kolei Stefania Forreiter, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów uważa, że nie ma znaczenia to czy jest się młodym czy starym, to czym się oddycha jest tak samo ważne dla jednych i drugich. Biorąc udział w kampanii z przekonaniem powiedziała: – Gańba! Kopciuchy trują nas wszystkich od juniora do seniora.

Działania podjęte w ramach kampanii „Gańba”

Jak zaznacza UM, spot jest kolejnym etapem szerokiej akcji informacyjnej pod hasłem: „Gańba”, w ramach której do domów rybniczan trafiło 40 tys. ulotek. Od ubiegłego roku w każdym numerze „Gazety Rybnickiej” umieszczana jest informacja o terminach wymiany kotłów. Także na antenach radiowych w regionie zabrzmiały spoty apelujące o wymianę pieców. Przy drogach wjazdowych do miasta na siedmiu bilbordach zostały umieszczone zdjęcia ambasadorów kampanii z hasłem: „Gańba! Kopciuchy trują nas wszystkich”, a na terenie miasta w 72 tablicach informujących zwykle o wydarzeniach kulturalnych zostały zawieszone plakaty kampanii.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Rybnika

 

reklama