Kupią sprzęt do kontroli jakości powietrza dla municypalnych

Straż Miejska m.st. Warszawy (SM) otrzyma nowoczesny sprzęt do kontroli jakości powietrza. Zakup będzie możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Poinformował Urząd m.st. Warszawy (UM).

Zakup specjalistycznego sprzętu do kontroli jakości powietrza ze wsparciem unijnym

Zarząd Województwa Mazowieckiego przekaże środki unijne na projekt pn. „Zakup specjalistycznego sprzętu do kontroli jakości powietrza na terenie m.st. Warszawy”. Na mobilne laboratorium dla warszawskich strażników miejskich zostanie przekazana kwota niemal 419 tys. zł, co stanowi połowę wartości inwestycji.

Celem projektu jest poprawa jakości powietrza w mieście, redukcja zanieczyszczeń a także łagodzenie zmian klimatu. Zaplanowano zakup mobilnego laboratorium z napędem elektrycznym wraz z pełnym wyposażeniem potrzebnym do badania jakości powietrza. Dodatkowo przeprowadzona zostanie kampania edukacyjna na temat szkodliwości zanieczyszczeń w przyziemnej warstwie atmosfery – podał UM.

Z projektu skorzystają funkcjonariusze SM, którzy będą używać tego sprzętu podczas swoich działań z zakresu ochrony środowiska. Docelowo skorzystają na tym wszyscy przebywający w stolicy. Warszawiacy z kolei poszerzą swoją wiedzę w zakresie szkodliwości spalania odpadów w paleniskach domowych – podkreślił magistrat.

Wsparcie mieszkańców w likwidacji „kopciuchów”

Przy okazji UM przypomniał, że Warszawa realizuje wiele działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Jednym z nich jest wspieranie mieszkańców w likwidacji „kopciuchów”. Warszawiacy mogą się ubiegać o uzyskanie dotacji w wysokości do 70% dofinansowania. Miejskie wsparcie pozwala na wymianę przestarzałego pieca na proekologiczne źródło ogrzewania. Wśród takich źródeł magistrat wymienił pompy ciepła, kotły gazowe, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Więcej informacji można znaleźć na stronie um.warszawa.pl/kopciuchy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu