Trzy białostockie ulice zyskają nowe, energooszczędne oświetlenie uliczne. Miasto ogłosiło już przetarg. To kolejna inwestycja realizowana w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Sowa – Energooszczędne oświetlenie uliczne”.
– Projekt „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Białymstoku” obejmuje 35 białostockich ulic. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie wykonawcy, który przebuduje oświetlenie uliczne przy ul. R. Traugutta, ul. L. Mierosławskiego i ul. Pułkowej w Białymstoku – powiedział Adam Poliński, zastępca prezydenta Białegostoku. – Oferty można składać do 21 października 2015 r. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do 18 grudnia 2015 r.
Przedsięwzięcie zakłada wymianę wyeksploatowanych linii zasilających, słupów oraz opraw oświetleniowych, wyposażonych w rtęciowe źródła światła, na energooszczędne urządzenia.
Nowe oświetlenie będzie zużywało mniej prądu, pozwoli więc na oszczędności. Nowoczesne, LED-owe oprawy świetlne będą emitowały białe światło i poprawią widoczność na ulicach.
Koszt zadania pn. „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Białymstoku” to ok. 8,6 mln zł. Dofinansowanie ze środków NFOŚiGW wynosi ok. 3,9 mln zł. Inwestycja jest realizowana od 2013 r.: przygotowano wówczas audyt oświetlenia ulicznego. W 2014 r. zmodernizowano oświetlenie na kilku ulicach, łącznie 213 punktów oświetleniowych.













