Na wymianę źródeł ogrzewania

Kolejna edycja dotacji na wymianę źródeł ogrzewania w Łodzi

5 stycznia prezydent miasta Hanna Zdanowska podpisała zarządzenie uruchamiające procedurę piątej edycji naboru wniosków dotacyjnych na wymianę źródeł ogrzewania – poinformował Krzysztof Honkisz, główny specjalista Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi (UM).

Nabór wniosków o dofinansowanie na wymianę źródeł ogrzewania potrwa do 31 marca

W dniach 15.01.2021 – 31.03.2021 r. Urząd Miasta Łodzi prowadzić będzie nabór wniosków o udzielenie dotacji w ramach dofinansowania. Zainteresowanych wymianą magistrat zachęca do pobierania formularzy w punktach obsługi mieszkańców oraz ze strony internetowej: www.lodz.pl/smog. Łódzcy urzędnicy zaznaczają też, że do dyspozycji łodzian pozostają także numery telefonów do pracowników zajmujących się programem dotacyjnym: 42 638-46-92, 42 638-47-48, 42 638-47-12, 42 638-47-19 i 42 638-47-16.

Jak wskazuje UM, w poprzednich latach program dotacji na wymianę źródeł ogrzewaniacieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta. W obecnym roku z powodu pandemii możliwość bezpośredniego kontaktu osoby zainteresowanej projektem z pracownikiem urzędu została ograniczona, a w punktach obsługi mieszkańców dostępne będą broszury informacyjne. Magistrat zapewnia, że wniosek o udzielenie dotacji jest bardzo czytelny i składa się tylko z dwóch stron.

3 mln zł na wymianę źródeł ogrzewania

W tegorocznym budżecie miasta na program przeznaczono 3 mln zł, a z dotacji w wysokości 7 tys. zł mogą skorzystać najemcy i właściciele lokali mieszkalnych w budynkach komunalnych i wspólnotowych, a także najemcy w kamienicach prywatnych. Dla wspólnot mieszkaniowych oraz właścicieli kamienic prywatnych wysokość dotacji wynosi do 50 tys. zł.

Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zachęcamy wszystkich do wzięcia w nim udziału. Do 2027 roku wszystkie nieekologiczne paleniska na terenie naszego miasta muszą zostać zlikwidowane. Wspólnie musimy zadbać o nasze środowisko i jakość powietrza – dodał Krzysztof Honkisz.

W minionym roku przy ulicy Kilińskiego prawie 20 mieszkań zmieniło swoje źródło ogrzewania – przypomniał Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej i dodał: – Cieszę się, że wystartowała kolejna edycja programu. Radni będą starali się dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców z informacjami o projekcie. Dla nas wszystkich jest to bardzo ważny temat, ponieważ oddychamy jednym powietrzem. Każdy powinien to zrozumieć. Musimy pracować nad jakością powietrza i nie truć się nawzajem.

Program „Czyste Powietrze” winny realizować samorządy

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie poradził sobie z programem „Czyste Powietrze”. Już wcześniej apelowaliśmy, żeby przekazał jego realizację samorządom, ponieważ one mają doświadczenie w takich działaniach. W 2019 roku w Łodzi z rządowego programu „Czyste Powietrze” skorzystało tylko 31 osób, w Warszawie – 10, w Poznaniu – 15. Samorządy poradziłyby sobie z realizacją programu „Czyste Powietrze” dużo lepiej – podkreśla natomiast radny Damian Raczkowski.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. UM Łodzi

 

reklama