KAWKA Plus oraz Termo KAWKA

KAWKA Plus oraz Termo KAWKA – Wrocław zachęca do udziału!

Miasto niezmiennie zachęca do skorzystania z dofinansowań w ramach programów KAWKA Plus oraz Termo KAWKA – podkreśla Urząd Miejski Wrocławia (UM) i dodaje, że kolejni mieszkańcy, w bezpiecznych warunkach, podpisują umowy na dofinansowanie do wymiany pieców. Wrocławski magistrat dodaje też, że od teraz informacje o tym, jak krok po kroku wymienić piec, jeszcze łatwiej można znaleźć w Internecie – m.in. dzięki specjalnemu chatbotowi, za pośrednictwem nowej serii spotkań online „Ekspert radzi: Zmień Piec”, a także dzięki przygotowanym instrukcjom „Doradca radzi jak wymienić piec”.

KAWKA Plus oraz Termo KAWKA z zachowaniem standardów bezpieczeństwa

W związku z obowiązującym stanem epidemii, mieszkańcy mogą podpisywać umowy na dofinansowanie przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa, w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu budynku UM (przy ul. Hubskiej 8-16). Tylko w ciągu ostatniego tygodnia (11.-15. maja) podpisano w ten sposób 75 umów, a łącznie, od stycznia, do Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM wpłynęło już 407 wniosków o dofinansowanie w wysokości do 15 tys. zł na wymianę starego pieca na paliwo stałe.

Mieszkańcy mogą zdecydować się m.in. na ogrzewanie elektryczne czy gazowe lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Warto podkreślić, że miasto oferuje tak korzystne warunki finansowe tylko do końca przyszłego roku, w kolejnych latach kwota dofinansowania będzie stopniowo malała. Warto więc pośpieszyć się z decyzją o likwidacji „kopciucha”. Co ważne, by wymienić stary piec na ogrzewanie proekologiczne, nie jest wymagany wkład własny – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

Wrocławski magistrat zaznacza też, że pierwszych 36 mieszkańców zawnioskowało również o dofinansowanie w ramach tegorocznej nowości – programu Termo KAWKA. W jego ramach można otrzymać nawet 5 tys. zł na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej. Wydział Środowiska i Rolnictwa UM umożliwia również zdalne wizje lokalne oraz odbiory – za pośrednictwem kamerki internetowej. Miasto, w ramach kampanii „Wrocław bez smogu”, proponuje również zwolnienia z czynszów dla najemców mieszkań komunalnych. Wrocławianie, którzy wymienili piec po 2018 r. i spełniają określone kryteria finansowe, mogą także ubiegać się o dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Na stronie zmienpiec.pl/lokalny-program-oslonowy znaleźć można kalkulator, który pozwala obliczyć możliwą dopłatę w ramach Lokalnego Programu Osłonowego.

Wymiana ogrzewania – informacje w Internecie

Mieszkańcy Wrocławia szukający informacji na temat możliwości wymiany ogrzewania bądź termomodernizacji swoich budynków mają do dyspozycji także narzędzia internetowe. Jak podaje UM, dzięki chatbotowi „Zmień Piec” w łatwy sposób znaleźć można najważniejsze informacje dotyczące wymiany pieca i uzyskać odpowiedzi na pytania związane z trwającą akcją. Chatbot jest dostępny zarówno na stronie internetowej zmienpiec.pl, jak i w aplikacji Messenger.

Od dziś udostępniona jest także kolejna nowość – spotkania online „Ekspert radzi: Zmień Piec”. Będą to kilkunastominutowe relacje wideo, publikowane w każdy poniedziałek i środę o godz. 18:00. Transmisje pojawią się na profilach „Zmień Piec” oraz „Wroclaw [Wroclove]” na Facebooku. Prowadzący będzie rozmawiał nie tylko z wrocławskimi doradcami energetycznymi, ale także m.in. z kominiarzem, strażnikiem miejskim, radcą prawnym, inżynierem czy lekarzem. – W kwietniu na Przedmieściu Oławskim miały odbywać się kolejne spotkania informacyjne akcji „Zmień Piec”. Koronawirus pokrzyżował nam nieco plany, dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl spotkań online – wyjaśnia Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny. W trakcie spotkań zaproszeni goście poruszą wszystkie aspekty dotyczące wymiany pieca – od rodzajów ogrzewania proekologicznego i przybliżenia zasad programów dofinansowań, przez kwestie prawne – na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas procesu wymiany pieca, aż po kwestie zdrowotne – z czego składa się smog i w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie i życie – wylicza UM. – Taka forma pozwala nam w bezpieczny sposób informować o akcji „Zmień Piec” i dostępnych programach dofinansowań, z których można skorzystać. To także kolejny sposób „rozmowy” z mieszkańcami, bo w następnych odcinkach będziemy starali się odpowiadać na pytania zawarte w komentarzach pod filmami– dodaje Michał Brożyna, wrocławski doradca energetyczny.

Nowość – mapa podłączeń

Ważną nowością na stronie zmienpiec.pl jest również specjalna mapa podłączeń. Dzięki niej mieszkańcy kamienic komunalnych sprawdzą, kiedy mogą spodziewać się prac w swoich mieszkaniach. Zarząd Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskie Mieszkania do 2024 r. zlikwidują piece i podłączą kamienice do sieci ciepłowniczej lub zainstalują ogrzewanie gazowe w ponad 300 lokalizacjach – wskazuje UM i dodaje, że na przełomie maja i czerwca ukaże się również specjalne wydanie biuletynu Wroclaw.pl, dedykowane w całości akcji „Zmień Piec”. Będzie w nim można znaleźć m.in. informacje o rodzajach dofinansowań oraz instrukcję „jak wymienić piec w sześciu krokach”.

KAWKA Plus oraz Termo KAWKA

KAWKA Plus oraz Termo KAWKA – teraz najlepszy czas!

Wrocławski magistrat podkreśla, że teraz jest najlepszy czas, aby wymienić piec i rozpocząć kolejny okres grzewczy zdrowo i komfortowo i zaprasza do kontaktu z miejskimi doradcami energetycznymi: telefonicznie – 71 799 67 99 oraz mailowo – zmienpiec@um.wroc.pl.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Wrocławia

fot. sozosfera.pl, rys. UM Wrocławia

reklama

 

reklama