Już 10 000 domów na Pomorzu

Już 10 000 domów na Pomorzu walczy o czyste powietrze!

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe – podkreśla Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW) i dodaje, że program „Czyste Powietrze” pomaga mieszkańcom w wymianie nieekologicznych źródeł ciepła. W województwie pomorskim do dofinansowania zakwalifikowało się już 10 000 domów! – zaznaczył w ubiegły czwartek (21.01.2021 r.) Fundusz.

Już 10 000 domów na Pomorzu zakwalifikowano do programu „Czyste Powietrze”

Mieszkańcy Pomorza coraz chętniej sięgają po proekologiczne rozwiązania w swoich domach. Realizowany przez pomorski WFOŚiGW program „Czyste Powietrze” ma ich w tym wspierać – w ramach dofinansowania pomorskie gospodarstwa domowe zyskały m.in. nowe kotły na gaz, biomasę, a także pompy ciepła i nowe drzwi oraz okna.

Największa emisja pyłów powodowana jest spalaniem węgla i drewna w starych kotłach. Pomorzanie już od ponad dwóch lat wnioskują o dofinansowanie inwestycji, których zadaniem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz zatrzymanie jak największej ilości ciepła w domach. Do tej pory podpisaliśmy umowy na łączną sumę ok. 160 mln zł dotacji – powiedział Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Już 10 000 domów zakwalifikowano do wsparcia, a do tej pory zlikwidowano ok. 4000 starych kotłów

Dzięki zrealizowanym inwestycjom w ramach zawartych umów, województwo pomorskie pozbyło się do tej pory ok. 4000 starych kotłów. Za sprawą programu „Czyste Powietrze” każdego roku emisja dwutlenku węgla zmniejsza się już o 24000 ton i z każdym rokiem ta ilość będzie dalej rosnąć – wylicza WFOŚiGW.

W Polsce zanieczyszczenie powietrza powoduje koszty w wysokości od 6% do 13% PKB. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poza skutkami zdrowotnymi, zanieczyszczone powietrze pochłania ogromne sumy pieniędzy. „Czyste Powietrze” pozwala na wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne, przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych czy zamontowanie odnawialnych źródeł energii – wyjaśniła Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW.

program "Czyste Powietrze"

Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożonych zostało w powiatach: kartuskim, wejherowskim, starogardzkim i chojnickim – dodaje Fundusz.

By móc jeszcze skuteczniej walczyć ze złej jakości powietrzem, potrzebujemy wsparcia pomorskich gmin. Mamy podpisane umowy z ok. 50 gminami, ale to nadal za mało. To właśnie samorządy są najbliżej swoich mieszkańców, mogą do nich docierać, informować i skracać drogę składania wniosku – zaznaczyła Justyna Sikora, kierownik Działu Projektów Środowiskowych w WFOŚiGW w Gdańsku.

Program „Czyste Powietrze” i działania edukacyjno-informacyjne

Pomorski WFOŚiGW podkreśla przy okazji, że prowadzi działania edukacyjne i informacyjne, których celem jest wsparcie mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowań. Przy okazji 10-tysięcznej umowy przygotowany został spot informacyjny, a w mediach społecznościowych pojawiają się publikacje na ten temat. Istnieje też możliwość zadania pytania, na które odpowiedzą eksperci. Informacje nt. „Czystego Powietrza” znajdują się też na stronie internetowej Funduszu (wfos.gdansk.pl), uruchomiona została infolinia (czynna od wtorku do czwartku w godz. 10:00 – 15:00, tel. 58 743 18 21) oraz mail (czystepowietrze@wfos.gdansk.pl).

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. na otwarcie sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne), fot. WFOŚiGW w Gdańsku

 

reklama