Jakość powietrza zmierzą z użyciem drona

Jakość powietrza zmierzą z użyciem drona

Urząd Miasta Poznania (UM) podkreśla, że podejmuje kolejne działania na rzecz poprawy jakości powietrza i wskazuje, że podpisana została umowa z firmą, która w stolicy Wielkopolski przy użyciu drona będzie prowadzić specjalistyczne pomiary. Poznański magistrat zaznacza, że badania będą prowadzone do połowy grudnia. W planach są też zajęcia edukacyjne. Jednocześnie UM informuje, że akcja jest realizowana w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO).

Jakość powietrza zmierzą z użyciem drona w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

Projekt monitorowania jakości powietrza w Poznaniu z użyciem dronów zwyciężył w ostatniej edycji PBO, a jego realizacją zajmie się wyłoniona w przetargu firma LTA Design z Gliwic. Jej zadaniem będzie polegało na wykonaniu analizy spalin emitowanych z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czas i lokalizacja badań zostaną uzgodnione ze Straż Miejską Miasta Poznania, a do badań będą typowane obszary charakteryzujące się największą liczbą zgłaszanych interwencji w zakresie zanieczyszczania powietrza.

Chcemy uświadomić poznaniakom, jak ważna jest troska o środowisko oraz jakie skutki niesie za sobą spalanie odpadów. Liczymy, że dzięki takim działaniom wielu z nich zmieni swoje zwyczaje i zacznie przykładać większą wagę do tego, co spala w swoich piecach i kominkach. Osoby, do których nie przemówią racjonalne argumenty, być może przekonają mandaty nałożone przez strażników miejskich. Specjalistyczny sprzęt pomoże skuteczniej wykrywać trucicieli – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Poznański magistrat tłumaczy, że podpięty do drona czujnik pozwoli wykryć w spalinach emitowanych z komina związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów. Należą do nich formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne. Ponadto miernik ma oznaczać pyły zawieszone – PM 2,5 i PM 10. Wyniki pomiarów mają być przekazywane na bieżąco, co powinno pomóc w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i w karaniu osób zatruwających środowisko.

Nie tylko pomiary, ale także edukacja

Wykonawca usługi ma również przeprowadzić cztery spotkania informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony powietrza, ze szczególnym naciskiem na szkodliwość spalania odpadów. Wspomniane spotkania będą adresowane do wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta.

Przy okazji UM przypomina, że realizację wspomnianego projektu poprzedziła akcja pilotażowa pn. „Spalajmy. Nie zatruwajmy”. W jej ramach, w marcu badania, przy użyciu drona i samochodu elektrycznego, przeprowadzili pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Akcja miała głównie charakter edukacyjny.

Na podstawie www.poznan.pl

fot. UM Poznania

reklama

 

reklama