jakość powietrza pokazują ekosłupki

Jakość powietrza pokazują ekosłupki

Urząd Miejski w Żywcu (UM) podkreśla, że pod kątem zanieczyszczenia powietrza Żywiec jest jednym z najlepiej zmonitorowanych miast w Polsce. Na potwierdzenie tego żywiecki magistrat podaje, że oprócz stacji Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ), w każdej dzielnicy miasta działają także stacje pomiarowe „Beskid Instruments”.

Przy żywieckich szkołach i przedszkolach jakość powietrza pokazują ekosłupki

Jednocześnie, dzięki współpracy z firmą E-gminy, w mieście pojawiło się kolejne rozwiązanie, dotyczące pomiarów zanieczyszczenia powietrza. Jest ono szczególnie przyjazne dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Oto bowiem, przy każdej z żywieckich szkół i przy każdym z publicznych przedszkoli pojawiły się ekosłupki Air Sensor.

Wspomniane słupki, to urządzenie przeznaczone do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła. Jak wskazuje żywiecki magistrat, słupki są wyposażone w oświetlenie ledowe, które na podstawie cogodzinnych wyników pomiarów stężenia pyłów zawieszonych oraz innych zanieczyszczeń przybiera barwę zgodnie z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Funkcjonalność tego urządzenia polega na tym, że na podstawie jego pomiarów prezentowanych w najprostszy możliwy sposób, nauczyciel może zdecydować czy np. danego dnia dzieci powinny wychodzić na spacer poza placówkę – wyjaśnia UM.

Na podstawie www.zywiec.pl

fot. UM w Żywcu

Partner Portalu

Partner Portalu