ranking programu „Czyste Powietrze”

Jakie informacje przynosi najnowszy ranking programu „Czyste Powietrze”?

Najnowszy ranking programu „Czyste Powietrze” pokazuje aktywność gmin w czwartym kwartale 2021 r. Tym razem liderem została gmina Jejkowice z woj. śląskiego, której mieszkańcy złożyli najwięcej wniosków do programu w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie tej gminy. W pierwszej trzydziestce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z województwa śląskiego – wskazał Polski Alarm Smogowy (PAS).

Ranking programu „Czyste Powietrze” – w czwartym kwartale ub.r. zwyciężyła gmina Jejkowice

Jak podał PAS, w czwartym kwartale 2021 r. zwycięzcą rankingu została gmina Jejkowice (woj. śląskie). Warto przy tym wskazać, że województwo śląskie, z 25 gminami w pierwszej trzydziestce badania, przewodzi jako region, w którym składana jest największa liczba wniosków na likwidację tzw. „kopciuchów” oraz docieplenie domów. To kolejny kwartał, w którym to właśnie to województwo przoduje. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w czołówce rankingu, biorącego pod uwagę wszystkie polskie gminy, już po raz drugi znalazło się śląskie uzdrowisko: Goczałkowice-Zdrój (miejsce 18). Najwięcej wniosków do programu złożono natomiast w Rybniku (806 w IV kwartale 2021 oraz ponad 4600 od początku funkcjonowania programu). Widać tu wyraźny wpływ aktywnych działań włodarzy miasta i mieszkańców oraz lokalnych aktywistów antysmogowych – komentuje PAS.

Wśród gmin, w których w IV kwartale zeszłego roku złożono najmniej wniosków znajdują się m.in znane miejscowości wypoczynkowe, na przykład Krynica Morska (żadnego wniosku), Świeradów-Zdrój (żadnego wniosku) czy Międzyzdroje (jeden). Niewiele lepiej jest w niektórych miastach wojewódzkich: Olsztyn (32 wnioski), Szczecin (41) czy Gdańsk (54), choć PAS zaznacza przy tym, że większe miasta często oferują własne programy dotacyjne służące wymianie ogrzewania na proekologiczne.

Ranking programu „Czyste Powietrze” pokazuje popularność programu w małych gminach

Ranking programu „Czyste Powietrze” za ostatni kwartał zeszłego roku pokazuje dużo większą popularność programu w małych gminach – dodaje PAS i wskazuje, że w pierwszej setce najaktywniejszych widoczne są głównie gminy liczące poniżej 20 tys. mieszkańców. Nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze” został uruchomiony we wrześniu 2018 r. i do końca 2018 roku złożono w sumie 25519 wniosków. W kolejnych latach było to odpowiednio 85368 (2019) i 83801 wniosków (2020). Rekordowy okazał się 2021 r., kiedy złożono ich 184267, tj. 48,6% wszystkich złożonych wniosków w programie. Przy okazji PAS wskazuje, że w ciągu 10 lat trwania programu przewidziana jest wymiana 3 mln „kopciuchów” w całym kraju.

Opublikowany ranking za IV kwartał 2021 r. (zestawienie obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.), będzie brany pod uwagę przy pierwszym rocznym podsumowaniu, dzięki któremu poznamy najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze”, dla których NFOŚiGW przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych – dodał PAS.

Ranking dostępny jest na internetowej stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu