Jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę pieców

Jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę pieców?

Do małopolskich gmin, jednostek straży miejskich i policji trafił „Poradnik przeprowadzania kontroli palenisk domowych” – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

Jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę pieców? – poradnik i film instruktażowy

Wspomniany poradnik mówiący jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę pieców został przygotowany w ramach podsumowania wiosennego cyklu szkoleń poświęconego metodyce wykrywania nielegalnego spalania i współspalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych. Przy jego opracowaniu UMWM współpracował z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu i Fundacją Frank Bold.

W ramach tej współpracy UMWM przygotował również film instruktażowy, który przedstawia, krok po kroku, wzorcową kontrolę. Przedstawia on prawidłową metodykę postępowania podczas kontroli. Do obejrzenia urząd marszałkowski w sposób szczególny zachęca osoby, które będą przeprowadzać kontrole palenisk domowych.

Jak wskazuje UMWM, przygotowane materiały mają pomóc uprawnionym podmiotom w poprawnym i efektywnym przeprowadzeniu kontroli palenisk w gospodarstwach domowych. W szczególności chodzi o przypadki spalania w piecach tworzyw sztucznych, co bywa coraz częściej zgłaszane przez sąsiadów.

Poradnik zawiera ponad 70 pytań, na które udzielono szczegółowych odpowiedzi, zarówno w formie opisowej, jak i graficznej. Zawarta w publikacji wiedza poparta jest przepisami prawnymi – podkreśla UMWM. Celem poradnika jest bowiem merytoryczne i metodyczne przygotowanie do przeprowadzania kontroli, w tym do wykrywania nielegalnego spalania odpadów oraz kontroli przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej.

Mamy nadzieję, że przygotowane materiały pomogą w przeprowadzeniu kontroli palenisk domowych i odpowiedzą na wszelkie pytania i niejasności, co w konsekwencji przełoży się na wysoki wskaźnik wykrycia źródeł nielegalnego spalania odpadów, a tym samym poprawi jakość powietrza w Małopolsce – podkreślił Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UMWM

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

 

reklama

reklama

partner medialny