jak palić węglem

Jak palić węglem?

Nieprawidłowe korzystanie z domowych pieców pogarsza jakość powietrza – przekonuje gdyński magistrat i informuje, że gdyńscy strażnicy miejscy postanowili podnieść świadomość mieszkańców w tym zakresie.

Gdyńscy municypalni ruszają zatem z projektem pn. „Korzystne Ograniczenie Zanieczyszczenia Atmosfery”. Na życzenie mieszkańców będą przeprowadzać plenerowe pokazy edukacyjne na dwóch piecykach typu „koza”. W ten sposób pokażą, jak można wydajniej spalać paliwa i ogrzewać pomieszczenia.

Strażnicy miejscy pokażą jak palić węglem

Strażnicy przekonują, że ważne jest, szczególnie w tym zimowym okresie, żeby wszyscy wiedzieli, jak bezpiecznie, poprawnie i wydajnie korzystać z domowych pieców. W listopadzie funkcjonariusze gdyńskiej straży miejskiej przeszli szkolenie z prawidłowej obsługi pieca, który służy do ogrzewania pomieszczeń. Teraz chętnie przekażą zdobyte informacje mieszkańcom. A to, że wiedza na ten temat jest potrzebna, pokazują statystyki.

W zeszłym roku Straż Miejska w Gdyni miała 1700 interwencji dotyczących niewłaściwego użytkowania pieców. Najczęściej zgłaszano, że sąsiad spala odpady, bo wydobywa się gęsty, ciemny dym. Na miejscu często okazywało się jednak, że tak wcale nie jest. Ludzie po prostu źle palili w piecach i w tym tkwił problem. Często wynikało to ze złej jakości paliwa, czy złego stanu instalacji. I dlatego, jako Straż Miejska, chcemy edukować mieszkańców, w jaki sposób palić, aby nie było to uciążliwe dla sąsiadów, bezpieczne i żeby nadmiernie nie zanieczyszczało powietrza – mówi Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni.

W związku z tym, strażnicy miejscy rozpoczynają projekt pn. „Korzystne Ograniczenie Zanieczyszczenia Atmosfery”. W jego ramach funkcjonariusze z ekopatrolu i poszczególnych dzielnic będą przeprowadzać plenerowe pokazy edukacyjne. Mają dwa piece typu „koza”, które posłużą do instruktażu dla mieszkańców. Strażnicy będą z nimi jeździć i pokazywać, jak prawidłowo palić w piecu na paliwo stałe – zaprezentują tzw. odgórną metodę rozpalania.

Odgórna metoda spalania – oszczędny sposób spalania węgla

Pokazy będą polegały na ustawieniu obok siebie dwóch identycznych piecyków. Każdy z nich jest rozpalany tym samym paliwem, zazwyczaj węglem, ale dwiema różnymi metodami. Pokaz trwa ok. godziny. W pierwszym piecyku najpierw rozpala się podpałkę i potem zasypuje ją węglem. W efekcie piecyk kopci i wydobywa się z niego ciemny, nieprzyjemny dym. To – jak zaznaczają strażnicy – metoda nieprawidłowa. Drugi piecyk najpierw napełniany jest paliwem, a dopiero na nie kładzie się podpałkę i ją rozpala. Tutaj dym wydobywający się z komina jest przezroczysty. To polecana przez municypalnych metoda rozpalania „od góry”.

Zaletą tzw. odgórnej metody rozpalania jest też to, że mieszkańcy mogą na niej zaoszczędzić. – Przy metodzie palenia od góry (czyli gdy węgiel jest na dole, a podpałka kładziona na niego), to spalanie jest czystsze, a przy okazji udaje się w ten sposób zaoszczędzić około 30 procent paliwa. Emisja spalin jest tu też mniejsza i to widać gołym okiem. Przy tej metodzie prawie nie widać, że coś z tego komina się wydobywa. Czyli i użytkownik pieca jest zadowolony, bo zużyje mniej węgla, ale też inni mieszkańcy na tym korzystają, bo mogą oddychać czystszym powietrzem – podkreśla Hanna Górecka-Banasik z samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni (UM).

Pierwszy pokaz organizowany przez strażników odbędzie się w sobotę, 16 grudnia, o godz. 10.00 na Pogórzu na rogu ul. Złotej i Puckiej.

Aby wziąć udział w takim pokazie, należy przesłać swoje zgłoszenie na adres mailowy: straz_miejska@gdynia.pl.

Na podstawie gdynia.pl

fot. UM Gdyni

Partner Portalu

Partner Portalu