w walce o czyste powietrze

Intensyfikacja w walce o czyste powietrze

Urząd m.st. Warszawy (UM) podkreśla, że intensyfikuje walkę o czyste powietrze, a Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy spotkał się z Grażyną Wolszczak, ambasadorką kampanii Pozywam Smog.

Troska o dobrą jakość powietrza to nasz priorytet, ponieważ dotyczy zdrowia wszystkich mieszkańców. Grażyna Wolszczak, która niedawno zaangażowała się w akcję #pozywamzasmog, dziś rano poinformowała nas, że pozew wobec m.st. Warszawy zostanie wycofany. Dziękuję za zaufanie w nasz program walki ze smogiem, który niedawno przedstawiliśmy razem z Justyną Glusman – powiedział trzy dni temu prezydent Trzaskowski.

Ekodotacje na wymianę „kopciuchów”

Już niedługo przedstawimy szczegółowy plan podwyżki dopłat do likwidacji starych pieców oraz udogodnienia dla mieszkańców chcących składać wnioski, takie jak pomoc przy wypełnianiu dokumentów czy uproszczona ścieżka przyznawania pieniędzy – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Nowy, prosty system będzie zachęcał warszawiaków do korzystania ze wsparcia miasta. Obecnie zapytania można kierować do pracowników Biura Ochrony Środowiska, a także poprzez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 – zaznacza UM.  Jednocześnie Warszawa zapowiada, że na walkę ze smogiem w ciągu najbliższych czterech lat przeznaczy ok. 300 mln zł.

Jednocześnie stołeczny ratusz przypomina, że do końca marca br. warszawiacy mogą składać wnioski o dotacje do modernizacji kotłowni, którą planują przeprowadzić w 2019 r. Obecnie indywidualni mieszkańcy oraz wspólnoty mogą otrzymać od 7 tys. zł do 20 tys. zł na ekoinwestycję. Przy okazji UM informuje, że od 2017 r. Warszawa dofinansowała wymianę kopciuchów w blisko 750 lokalach, a ponad 2000 gospodarstw domowych zostało przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Świadomość mieszkańców – ważny element w walce o czyste powietrze

Warszawiacy mogą całodobowo kontrolować stan jakości powietrza w stolicy. Służy im do tego platforma wip.um.warszawa.pl, a także aplikacja 19115, w której znajduje się zakładka „Indeks powietrza”. Publikowane są tam m.in. stężenia pyłów PM2,5, PM10, NO2, a także zalecenia zdrowotne dla wrażliwych grup mieszkańców – chorych na astmę, kobiet w ciąży, dzieci czy osób starszych. W Warszawskim Indeksie Powietrza zamieszczane są również prognozy dla trzech pór dnia w ciągu bieżącej doby (godz. 06.00, 14.00 i 22.00).

W stolicy wprowadzona została także procedura informowania o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu. Zgodnie z nią, ostrzeżenia przekazywane są mieszkańcom przy prognozowanych stężeniach dobowych pyłu zawieszonego PM10 przekraczających 80 µg/m3 (alert żółty) oraz 100 µg/m3 (alert pomarańczowy). Obecnie alert wysyłany jest poprzez aplikację mobilną 19115 oraz system powiadomień SMS.

Chcemy, by sygnał dotarł do jak największej liczby warszawiaków, dlatego rozszerzymy jego dotarcie. Blisko 100 monitorujących urządzeń pojawi się we wszystkich dzielnicach. Mieszkańcy otrzymają rzetelną informację i wskazówki, czy zalecamy ograniczenie przebywania na dworze w danej okolicy – mówi dyrektorka Glusman.

Urzędnicy warszawskiego ratusza zwracają też uwagę, że jednym z często spotykanych mitów jest zdanie, że normy zanieczyszczeń powietrza w stolicy są przekraczane nawet o 400%. „Nie można przyrównywać stężeń chwilowych, notowanych dla konkretnej godziny do wartości dopuszczalnych dla całej doby. Wartości wskazywane na warszawskich stacjach pomiarowych dają jednoznaczny obraz z uwzględnieniem aktualnej pogody i przewidywanych warunków atmosferycznych. Średnioroczne przekroczenia pyłów PM2,5 i PM10 wynoszą w stolicy od kilku do kilkunastu procent wartości dopuszczalnej.” – tłumaczą.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. sozosfera.pl

 

reklama