Innowacyjny model rowerów
Gdańsk, ul Marynarki Polskiej. Projekt NEDAM. Start testów rowerów – briefing. W spotkaniu udział wzięli Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych, Pavel Vrba, reprezentujący EIT Urban Mobility oraz Anna Klinkosz, koordynatorka projektu z ramienia Miasta Gdańska

Innowacyjny model rowerów elektrycznych – pilotaż w Gdańsku

Ruszył projekt, którego celem jest promowanie mobilności aktywnej pracowników oraz zmniejszenie liczby samochodów na ulicach Gdańska. Pracownicy dwóch firm uhonorowanych certyfikatami Pracodawców Przyjaznych Rowerzystom przez najbliższe tygodnie będą testować rowery elektryczne Hopper. To innowacyjny model rowerów elektrycznych. Pilotaż potrwa do połowy listopada 2023 r. – poinformował Urząd Miejski w Gdańsku (UM).

Innowacyjny model rowerów elektrycznych – jedna z wielu gdańskich inicjatyw

Rozpoczynające się testy, to nie jedyne działania prowadzone w Gdańsku, mające na celu zachęcenie mieszkańców do zmiany nawyków transportowych. Miasto stale poszukuje rozwiązań, które sprawią, że coraz większa liczba mieszkańców będzie wybierała aktywne i proekologiczne sposoby podróżowania – przekonuje UM.

– Gdańsk od wielu lat rozwija zrównoważoną mobilność i tutaj jesteśmy aktywni na wielu polach. Na ostatniej sesji Rada Miasta przyjęła STER 2.0, czyli projekt rozwoju dróg rowerowych w Gdańsku. Mamy też mnóstwo kampanii społecznych promujących mobilność aktywną. Zakończyliśmy Rowerowy Maj i jesteśmy w trakcie kolejnej edycji kampanii Kręć Kilometry dla Gdańska. Te wszystkie działania zostały docenione za granicą, dzięki czemu Gdańsk otrzymał prawo organizowania największego kongresu rowerowego na świecie: Velocity w roku 2025 – powiedział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. – Promujemy też różne innowacje w zakresie mobilności. Nie tak dawno testowaliśmy autonomiczne busy przy gdańskim zoo i na cmentarzach. Dzisiaj, razem z partnerami zagranicznymi, rozpoczynamy kolejny projekt. Jako jedyne miasto w Polsce będziemy testowali ten wyjątkowy rower – dodał wiceprezydent Kryszewski.

Jakie rowery będą testowane w Gdańsku?

W ramach pilotażu będą testowane dwa modele rowerów Hopper: dwuosobowy oraz towarowy. Pierwszy z pojazdów przez najbliższe tygodnie będzie wykorzystywany przez pracowników firmy Multiconsult. Drugi zostanie przetestowany na terenie Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Magistrat stwierdził, że rower elektryczny Hopper to innowacyjne rozwiązanie. Mimo swojego kompaktowego rozmiaru, oferuje wygodę i komfort jazdy w miejskich warunkach. Rower jest wyposażony w pomocniczy napęd elektryczny i zaskakuje futurystycznym wyglądem. Dodatkowo, rowery są wyposażone w system GPS, co umożliwia ich łatwą lokalizację za pomocą aplikacji. Jednym z atutów rowerów Hopper jest to, że ich akumulatory nie zawierają kobaltu. To sprawia, że są to baterie bardziej proekologiczne i mogą być ładowane z gniazdka domowego. Rowery są w pełni zabudowane, co ma znaczny wpływ na komfort użytkownika. Dzięki temu jednoślady są użyteczne również w czasie pogody deszczowej. Jak podkreśla UM, omawiany model łączy zalety samochodu i roweru. Oferuje bowiem komfort w każdej sytuacji oraz przestrzeń do przewozu pasażerów i bagażu. Pojazdy mają możliwość przewozu towarów do 120 kg lub dwóch osób i mogą się poruszać z prędkością 25 km/h.

Zalety testowanych rowerów

– Rowery elektryczne Hopper nie różnią się rozmiarem od klasycznego roweru cargo i posiadają homologację na drogi rowerowe. Dzięki pełnemu zawieszeniu użytkownicy cieszą się maksymalnym komfortem. Cztery rowery elektryczne Hopper mieszczą się na jednym miejscu postojowym dla samochodu – podkreśliła Anna Klinkosz z Referatu Mobilności Aktywnej UM, koordynatorka gdańskiej odsłony projektu. – Innowacją jest tylne koło skrętne, co daje zupełnie nowe wrażenia z jazdy. Rower wyposażony jest w fotel, który można wyregulować, a z tyłu znajduje się kanapa dla drugiego pasażera. Do dyspozycji mamy kierownicę, oświetlenie, kierunkowskazy, lusterka, ogrzewanie przedniej szyby oraz wycieraczkę. Pojazd jest zabudowany, ale nie ma drzwi – dodała A. Klinkosz.

Innowacyjny model rowerów elektrycznych – krok w kierunku zrównoważonej mobilności

Projekt pilotażowy jest częścią większego projektu europejskiego NEDAM (New E-Bikes Design for Employee´s Mobility). Jego głównym celem jest udostępnienie pracownikom wygodnej formy mobilności aktywnej. To krok w kierunku zrównoważonej mobilności, który może wpłynąć na jakość życia mieszkańców Gdańska oraz innych miast partnerskich. Projekt jest współfinansowany ze środków EIT Urban Mobility. To program wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej – poinformował ratusz.

– Naszą misją jest skupianie zróżnicowanej sieci partnerów obejmującej miasta, przedsiębiorstwa, instytucje badawcze i uniwersytety. W celu wspierania innowacji i wprowadzania pozytywnych zmian w transporcie miejskim – zaznaczył Pavel Vbra, przedstawiciel EIT Urban Mobility. – Naszym głównym celem jest tworzenie zrównoważonych, wydajnych i dostępnych rozwiązań w zakresie mobilności. Chodzi o projekty, które poprawiają jakość życia w miastach, zmniejszając jednocześnie wpływ transportu miejskiego na środowisko – podkreślił Pavel Vbra.

Na podstawie: media.gdansk.pl

fot. Dominik Paszliński

Partner Portalu

Partner Portalu