Informacja o jakości powietrza

Informacja o jakości powietrza w Mielcu

Urząd Miejski w Mielcu (UM) poinformował, że rozpoczęła się instalacja ekranów LED na budynku Domu Kultury SCK i na wyremontowanym budynku kamienicy nr 13 przy ulicy Mickiewicza.

Wspomniane wyświetlacze na bieżąco będą pokazywały wyniki pomiarów stanu powietrza z sieci czujników. Jak zaznacza UM, pozwoli to w sposób dostępny dla wszystkich mieszkańców na bieżąco monitorować jakość powietrza w Mielcu.

Informacja o jakości powietrza w Mielcu na ekranach LED-owych

W ostatnim czasie wyniki wskazań z sieci Airly są niepokojące. Dlatego poprosiłem by wszystkie miejskie przedszkola i szkoły podstawowe zostały wyposażone w specjalne aplikacje, które posłużą dyrekcji i nauczycielom do stałej kontroli jakości powietrza w naszym mieście. W przypadku złych warunków ograniczone lub całkowicie odwołane będą spacery i przebywanie dzieci na wolnym powietrzu – powiedział Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca.

Zastosowane w mieście sensory, to czujniki pozwalające na prowadzenie ciągłych pomiarów poziomu stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10. Mierzą także temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Od pewnego czasu są wykorzystywane do tworzenia sieci pomiarowych przez wiele miast w Polsce, które mają problemy z tzw. niską emisją – informuje mielecki magistrat.

W ubiegłym roku Urząd Miejski w Mielcu zakupił i zamontował na budynkach szkolnych pierwsze cztery sensory Airly. Później zainstalowano kolejne urządzenia. W powstanie sieci czujników włączyły się także inne instytucje i firmy. Obecnie poziom zanieczyszczenia mieleckiego powietrza pyłem PM 10 i PM 2,5 mierzy już 20 sensorów.

Czujniki te uzupełniają dane zbierane przez stację monitoringu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie (WIOŚ), funkcjonującą przy drugim budynku Szkoły Podstawowej nr 6, przez mobilną stację monitoringu powietrza zakupioną w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego, a także przez nową stację państwowego monitoringu zanieczyszczeń przemysłowych, którą uruchomiono na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod koniec października br.

Jak podaje UM, rozbudowa miejskiego systemu kontroli jakości powietrza ma służyć nie tylko mieszkańcom w celach informacyjnych. To także dane, które udostępniane są WIOŚ-owi, instytucji powołanej do kontroli zanieczyszczeń środowiska.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Mielcu

fot. UM w Mielcu

 

reklama