Hybrydowe autobusy

Hybrydowe autobusy dla Krakowa

Mieszkańcy Krakowa zyskają 30 nowych proekologicznych autobusów – poinformowało krakowskie MPK.

W czwartek, 22 lutego br., Zarząd MPK w Krakowie i przedstawiciele firm EvoBus Polska i PeKaO Leasing w obecności prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego podpisali umowę na dostawę w formie leasingu finansowego 30 nowych autobusów Mercedes-Benz Citaro.

Hybrydowe autobusy dla Krakowa od EvoBus Polska

Jak podkreśla MPK, autobusy Mercedes-Benz Citaro spełniają najwyższe wymogi dotyczące emisji spalin Euro 6. Zastosowano w nich po raz pierwszy w Polsce nowatorskie rozwiązanie hybrydowe dla autobusów miejskich. Polega ono na wspomaganiu silnika spalinowego specjalnie dedykowanym silnikiem elektrycznym, który współpracuje bezpośrednio z dwoma dodatkowymi superkondensatorami magazynującymi energię odzyskaną w procesie hamowania.

W efekcie uzyskiwane są oszczędności paliwa, a co za tym idzie, redukcja emisji do atmosfery szkodliwych substancji. Silnik spalinowy jest wspomagany silnikiem elektrycznym w chwilach największego obciążenia, w praktyce podczas każdego ruszania pojazdu z przystanku czy na skrzyżowaniu.

Od momentu podpisania umowy producent będzie miał siedem miesięcy na dostarczenie autobusów do Krakowa. Tym samym krakowianie i turyści z nowych autobusów będą mogli korzystać już we wrześniu br.

Wartość kontraktu to ponad 41 mln zł netto.

Przy okazji krakowskie MPK przypomina, że w tym zaplanowało dostawę prawie 160 nowych i proekologicznych autobusów. Dzięki temu jeszcze w tym roku z ulic Krakowa zostaną wycofane wszystkie autobusy z silnikami nie spełniającymi co najmniej normy emisji spalin Euro 5.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPK Kraków

fot. MPK Kraków

reklama

reklama

 

reklama