Zachęcić mieszkańców do wymiany ogrzewania

Gańba w Rybniku, czyli zachęcić mieszkańców do wymiany ogrzewania

Urząd Miasta Rybnika (UM) zamierza zachęcić mieszkańców do wymiany ogrzewania na proekologiczne. Magistrat zaznacza bowiem, że to już ostatnie chwile by nie okryć się hańbą i nie narazić na „gańba” i wymienić stary, kopcący piec. Urząd Miasta Rybnika dodaje, że od stycznia 2022 r. na terenie Śląska nie będzie możliwe już używanie najgorszej jakości kotłów, tzw. kopciuchów.

Zachęcić mieszkańców do wymiany ogrzewania ma informator pt. „Gańba”

By zachęcić mieszkańców do wymiany ogrzewania na proekologiczne do skrzynek pocztowych mieszkańców Rybnika trafi 40 tys. broszur informacyjnych dotyczących harmonogramu wymiany pieców. Jak zauważa magistrat, informator jest zatytułowany bardzo znamiennie: „Gańba”. W krótkim wstępie do broszury Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, tłumaczy czemu użyto słowo „gańba”: „Ślązacy mają honor i dumę. Doskonale czują, co znaczy słowo >>gańba<<. Uważam, że dzisiaj prawdziwa gańba dla Ślązaka to hajcować w starym piecu. Nowe przepisy sprawiają, że tym, którzy nie wymienią pieca grożą kary finansowe. To też bydzie gańba dostać sztrofa za coś takiego!”.

Zachęcić-mieszkańców-do-wymiany-ogrzewania

Zdecydowałem się na tak mocny przekaz ponieważ mam za sobą lata dyskusji z mieszkańcami, jedno już wiem, że tych nieprzekonanych nie przekonam. Teraz trzeba uświadomić mieszkańców, że niedługo wchodzą twarde zasady. Patrząc na licznik dziś, to na wymianę pieców pozostało tylko 476 dni, biorąc pod uwagę czas na znalezienie firmy i wykonanie inwestycji, to terminarz bardzo się kurczy. Stawka jest wysoka, to nie tylko walka o nasz honor, ale przede wszystkim o nasze zdrowie i życie! – komentuje prezydent Kuczera.

Zachęcić mieszkańców do wymiany ogrzewania – gdzie dostępna jest broszura?

Oprócz skrzynek pocztowych mieszkańców, broszury można znaleźć m.in. w urzędzie miasta, bibliotekach, Teatrze Ziemi Rybnickiej, halo!Rybnik, domach kultury, Centrum Usług Wspólnych, a także w Zarządzie Transportu Zbiorowego, Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej i w obiektach MOSiR-u oraz innych miejskich instytucjach.

Informacje o tym czym jest w Rybniku „gańba” pojawią się również na miejskich billboardach, na ekranach w miejskich autobusach, zostaną rozesłane też miejskim systemem sms. Dodatkowa kampania informacyjna pojawi się na antenie Radia 90 – dodaje UM.

Broszurę w wersji elektronicznej można pobrać ze strony internetowej miasta.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Rybnika

fot. x 2 UM Rybnika

 

reklama