31.10.2023. Rzeszow. Nowe autobusy elektryczne Solaris. Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Kolejne autobusy zasilane energią elektryczną dla Rzeszowa

W bazie rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) są już kolejne nowe autobusy zasilane energią elektryczną. Tym razem to 9-metrowe Solarisy, które będą wykorzystywane głównie do obsługi mniej popularnych linii – podał Urząd Miasta Rzeszowa (UM).

Do Rzeszowa dojechały dwa autobusy zasilane energią elektryczną

Na razie do Rzeszowa dojechały dwa z sześciu zamówionych przez miasto krótkich Solarisów. Pozostałe producent ma dostarczyć jeszcze w listopadzie – zaznaczył magistrat.

– Do eksploatacji pojazdy wejdą w grudniu. Będą obsługiwały mniej uczęszczane linie, a także te trasy, gdzie dłuższymi autobusami trudniej manewrować – tłumaczy Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.

Pierwotnie w ramach tego zadania kupione miały zostać autobusy zasilane gazem CNG – zaznaczył UM. Jednak w związku z rosnącymi kosztami eksploatacji tego typu pojazdów zapadła decyzja o zmianie i zakupie autobusów elektrycznych. Magistrat tłumaczy, że ich eksploatacja jest obecnie nieco tańsza.

Są to autobusy niskopodłogowe, każdy może zabrać na pokład 50 osób, z czego 20 na miejscach siedzących. Autobusy są wyposażone m.in. w klimatyzację, system informacji pasażerskiej z tablicami LED/LCD, monitoring, system zliczania pasażerów i biletomaty. Wraz z nimi miasto kupiło sześć ładowarek stacjonarnych. Koszt całego zakupu to 20,6 mln zł – podał ratusz.

Dostawy kolejnych niskoemisyjnych pojazdów

To jednak nie koniec dostaw nowego taboru. W listopadzie MPK spodziewa się dostawy dziesięciu 12-metrowych Autosanów zasilanych gazem ziemnym. Do eksploatacji włączono właśnie także dwa przegubowe Solarisy na gaz. Identyczne pojazdy, ale na energię elektryczną, na ulice wyjadą w listopadzie. Po zakończeniu wszystkich dostaw nowych autobusów, tabor, którym dysponuje MPK Rzeszów, będzie liczył 230 pojazdów. Najnowsze zakupy zostały dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej – zaznaczył magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Partner Portalu

Partner Portalu