Elektryczny autobus szkolny dla gminy Sadowne

Gmina Sadowne dołączyła do grona samorządów, które inwestują w nowoczesny i zeroemisyjny transport szkolny – poinformowała firma Busnex Poland. Elektryczny autobus szkolny został zakupiony dzięki dofinansowaniu z programu „Polski Ład”.

Elektryczny autobus szkolny – Yutong ICE12

– Yutong ICE12, który posłuży gminie Sadowne, będzie już piątym egzemplarzem tego modelu w Polsce. To elektryczny autobus o wysokim zasięgu na jednym ładowaniu, dzięki czemu z powodzeniem może realizować nie tylko transport szkolny. Wykorzystują go także samorządy z Mazowsza – gminy Ojrzeń i Ożarów Mazowiecki – mówił Marcin Kucharski, prezes Zarządu Busnex Poland.

Według dystrybutora, elektryczny autobus szkolny marki Yutong ICE12 wyróżnia się zasięgiem, przekraczającym na jednym ładowaniu 350 km. Liczący niemal 12,5 m długości pojazd jest wyposażony w automatyczną klimatyzację, elektryczne ogrzewanie, fotele z pasami bezpieczeństwa i windę. Ta zapewnia dostęp do pojazdu osobom z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności. Kontrakt obejmuje również dostawę i montaż stacji ładowania – tłumaczy Busnex Poland.

Prawie 3 mln zł dofinansowania na elektryczny autobus szkolny wraz z infrastrukturą

– Wychodząc naprzeciw standardów szeroko pojętej ekologii i ochrony klimatu, postawiliśmy na autobus o napędzie elektrycznym do dowożenia dzieci do naszych szkół. Proekologiczny transport to konkretne korzyści dla mieszkańców – zmniejszone zanieczyszczenie powietrza i ograniczony hałas. Dzięki pozyskanym środkom z Polskiego Ładu staniemy się samorządowym prekursorem w posiadaniu taboru zeroemisyjnego w powiecie węgrowskim. Przede wszystkim podniesiemy komfort i bezpieczeństwo podróży naszym dzieciom – mówił Waldemar Cyran, wójt gminy Sadowne.

Gmina Sadowne zakupiła elektryczny autobus szkolny wraz z infrastrukturą do ładowania dzięki dofinansowaniu. To wyniosło 2,94 mln zł i zostało pozyskane w ramach trzeciej edycji Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Programu Inwestycji Strategicznych – PGR. Dotacja została przyznana w 2022 r., a w pierwszym kwartale 2023 r. samorząd ogłosił przetarg i wybrał ofertę Busnex Poland. Umowa przewiduje dostawę elektrobusu w ciągu 7 miesięcy.

Kontrakt na dostawę elektrobusu Yutong ICE12 podpisali wójt gminy Sadowne – Waldemar Cyran przy kontrasygnacie skarbnika Anny Rukat. Dostawcę reprezentował Emil Dmochowski, dyrektor sprzedaży Busnex Poland.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Busnex Poland

Partner Portalu

Partner Portalu