projekt systemu kaucyjnego

Giżycko zainwestowało w elektryczne autobusy

Mijający rok stoi pod znakiem prawdziwej rewolucji w komunikacji publicznej na terenie gminy i miasta Giżycko. Pierwszą częścią zmian był powrót bezpłatnych przejazdów, a kolejną – realizujący je tabor. Samorząd zainwestował bowiem w elektryczne autobusy, których flotę rozbudował właśnie do pięciu pojazdów. Informuje o tym firma Busnex Poland (BP), dystrybutor pojazdów marki Yutong.

Inwestycja w elektryczne autobusy

– Ponowny wybór marki Yutong świadczy o tym, że te elektrobusy po prostu się sprawdzają. Na przestrzeni roku dostarczyliśmy do Gminy Giżycko pięć 9-metrowych elektrycznych autobusów, zapewniając także infrastrukturę do ich ładowania. To pakiet, który pozwala z powodzeniem obsługiwać lokalny transport publiczny, realizowany dzięki współpracy gminy i miasta Giżycko – powiedział Marcin Kucharski, prezes Zarządu BP.

Pierwsze trzy elektryczne autobusy marki Yutong wyjechały na trasy z początkiem marca br. Drugi z kontraktów – na dostawę dwóch kolejnych pojazdów – został właśnie zrealizowany. Obie umowy obejmują również infrastrukturę do ładowania elektrobusów. Wszystkie pięć egzemplarzy to model E9. Ten model ma blisko 9 m długości i niskopodłogową konstrukcję, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności. Według dystrybutora pojazdów, ich zasięg na jednym ładowaniu wynosi ponad 350 km. Natomiast wyposażenie obejmuje m.in. automatyczną klimatyzację, monitoring i system GPS.

Zakup zeroemisyjnych elektrobusów z dofinansowaniem

– Dbanie o stan czystości powietrza i polepszanie komfortu życia mieszkańców jest priorytetem i motorem do podejmowania działań przez nasz samorząd. Dlatego ponownie staraliśmy się pozyskać dofinasowanie na zakup zeroemisyjnych autobusów. Nasz wniosek został oceniony bardzo wysoko i otrzymaliśmy ponad 80% wsparcia finansowego do zakupu kolejnych dwóch pojazdów. Cieszę się, że w postępowaniu przetargowym najlepszą ofertę złożyła firma, która już wcześniej dostarczyła nam autobusy elektryczne, gdyż dotychczasowa eksploatacja tych pojazdów potwierdza, że mamy do czynienia z dobrze wykonanymi autobusami, które zapewniają komfortowe użytkowanie przez naszych mieszkańców – powiedział Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko.

Zakup zeroemisyjnych elektrobusów na potrzeby bezpłatnej komunikacji publicznej został zrealizowany dzięki dofinansowaniu. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Wysokość wsparcia wyniosła ponad 4 mln zł. To kolejny z projektów w regionie, który dzięki środkom unijnym pozwala na połączenie elektromobilności z dostępnością transportu publicznego dla mieszkańców.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Urząd Gminy Giżycko

Partner Portalu

Partner Portalu