Ekointerwencja

Ekointerwencja – ponad 100 zgłoszeń

Ponad 100 zgłoszeń dotyczących łamania przepisów środowiskowych i kilkadziesiąt przeprowadzonych kontroli – o takich dotychczasowych efektach działania formularza Ekointerwencji poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

Jak podaje UMWM, w ciągu 20 dni od uruchomienia systemu mieszkańcy regionu informowali o przypadkach spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej oraz o sprzedaży złej jakości węgla. Dokonane zgłoszenia pochodziły z terenu 40 małopolskich gmin.

Ekointerwencja wykorzystana 111 razy

111 zgłoszeń, poprzez formularz Ekointerwencji, przesłano w ciągu niecałych trzech tygodni. 73 zgłoszenia dotyczyły spalania odpadów, 35 koncentrowało się na eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową, a kolejne trzy zgłoszenia były związane ze sprzedażą węgla złej jakości – wylicza UMWM.

Małopolanie najczęściej informowali o unoszącym się nad domami i osiedlami czarnym lub żółtym, gryzącym dymie. Wiele zgłoszeń zawierało opisy wskazujące na to, że niektórzy mieszkańcy palą nie tylko węglem złej jakości, ale także plastikowymi odpadami lub liśćmi – dodaje urząd marszałkowski.

Cieszy nas, że Małopolanie angażują się w walkę ze smogiem. Świadomość zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza wśród mieszkańców regionu jest coraz większa. Rosnąca liczba Ekointerwencji jest tego najlepszym dowodem – mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Jednocześnie UMWM podkreśla, że dotychczas zweryfikowano 39 zgłoszeń. W 19 przypadkach dokonane inspekcie nie wykazały naruszeń, cztery razy udzielono pouczenia, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Z kolei sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, a cztery zgłoszenia dotyczące przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Następne dwa zgłoszenia przesłano do odpowiednich gmin, a w trzech przypadkach przeprowadzono kontrole, jednak szczegółowe informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane do UMWM.

Urząd marszałkowski dodaje, że za pośrednictwem formularza Ekointerwencji mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama