Ekointerwencja

Ekointerwencja działa w Małopolsce

Małopolska włącza mieszkańców do walki ze smogiem – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

Jak podaje UMWM, od wczoraj przypadki spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży złej jakości węgla można zgłaszać za pomocą elektronicznego formularza Ekointerwencji.

Ekointerwencja w Małopolsce już działa

W opinii UMWM, formularz ten ma usprawnić przepływ informacji między mieszkańcami a organami kompetentnymi do podejmowania kontroli w zakresie ochrony środowiska. Każde zgłoszenie dokonane za pomocą formularza Ekointerwencji, będzie automatycznie przekierowywane do właściwego organu, który zajmie się jego weryfikacją.

Dzięki formularzowi mieszkańcy mogą zgłaszać w jednym miejscu wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych – niezależnie od miejsca pobytu, bez potrzeby szukania aktualnych danych kontaktowych do przesłania zgłoszenia. Co ważne, zgłoszenia można dokonać anonimowo – zaznacza UMWM.

Poprawa stanu środowiska, a w szczególności jakości powietrza jest jednym z naszych priorytetów. Udostępniamy mieszkańcom Małopolski formularz Ekointerwencji, ponieważ chcemy, by włączyli się do walki ze smogiem. Wierzymy, że dzięki temu rozwiązaniu informowanie o zagrożeniach dla środowiska będzie dużo łatwiejsze. Uruchomienie formularza ułatwi także pracę organów kontrolnych, których działania będą bardziej skuteczne – mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Przy okazji urząd marszałkowski zapowiada, że jeszcze w tym roku ma powstać specjalna aplikacja mobilna i system monitorowania zgłoszeń na mapie województwa. Pozwoli ona mieszkańcom sprawdzać, czy każde zgłoszenie na Ekointerwencji zostanie zweryfikowane.

Jak zaznacza UMWM, uruchomienie formularza Ekointerwencji jest elementem szerszego projektu realizowanego pn. „EkoMałopolska”. Projekt ów ma na celu mobilizację mieszkańców regionu i samorządów do aktywniejszej walki o czyste powietrze. Wstępne założenia projektu przewidują m.in. wsparcie gmin ekspercką wiedzą ekodoradców. W ramach projektu ma również zostać przygotowany ranking, za pomocą którego będzie można zbadać skuteczność danej gminy w zakresie ochrony środowiska.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl

 

reklama