1800 pieców mniej

Działania antysmogowe we Wrocławiu – o 1800 pieców mniej

Urząd Miejski Wrocławia (UM) podkreśla, że rok temu, gdy rozpoczynała się akcja „Zmień Piec”, w stolicy Dolnego Śląska do wymiany były piece w 18 tys. lokali. Mowa o tych najgorszych piecach – pozaklasowych oraz należących do I i II klasy. Magistrat chwali się, że teraz w mieście jest o 1800 pieców mniej.

1800 pieców mniej – wsparcie udzielane przez miasto

Program KAWKA plus i Termo KAWKA to prawie 20 tys. zł na wymianę pieca i drewnianych okien. Najemcy komunalnych mieszkań mogą liczyć też na zwolnienie z czynszu do końca 2022 r., a w kolejnych trzech latach na 50% zniżkę w czynszu – wskazuje UM i dodaje, że z Lokalnego Programu Osłonowego, realizowanego przez Miasto, oferowane są także dopłaty do rachunków za ogrzewanie.

W ramach Kawki zlikwidowano blisko 1400 palenisk, 400 pieców wymienionych zostało przez samo miasto w kamienicach komunalnych. Magistrat dodaje, że tam gdzie jest to możliwe miejskie kamienice przyłączane są do sieci ciepłowniczej.

1800 pieców mniej – pomaga unijne dofinansowanie

Wrocławski UM dodaje, że likwidacja pieców w zasobie komunalnym w 2020 r. objęła 33 budynki, 294 mieszkania, a w sumie ok. 400 pieców. Koszt tych przedsięwzięć wyniósł 20,6 mln zł. jednocześnie UM zaznacza, że w 2021 r. liczby te wzrosną prawie trzykrotnie: działaniami objętych będzie 118 budynków, 1139 mieszkań, co da likwidację – 1480 pieców, a koszty sięgną ponad 46,6 mln zł.

1800 pieców mniej

Gmina Wrocław korzysta także z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych prowadzone są trzy projekty unijne, łączna kwota dofinansowania prawie 28 mln zł – podkreślił Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Co miasto oferowało w ramach kampanii „Wrocław bez smogu”?

Akcja „Zmień Piec” to kluczowy element kampanii „Wrocław bez smogu”, w ramach której miasto oferowało mieszkańcom:

  • wszechstronną pomoc w likwidacji pieców węglowych,
  • wsparcie informacyjne, dotyczące obowiązujących procedur i przepisów,
  • wskazanie źródeł finansowania wymiany pieca,
  • spotkania z mieszkańcami wrocławskich osiedli,
  • doradztwo energetyczne (wrocławscy doradcy odebrali ponad 6500 telefonów).

Organizowaliśmy również szkolenia dla instalatorów. Skorzystało z nich 50 firm. Przeszkolone firmy znalazły się w specjalnej bazie instalatorów. Można w niej porównać usługi i oferty konkretnych podmiotów, sprawdzić, czy dana firma oferuje usługę pełnomocnictwa, pozwala na rozliczenie bezgotówkowe oraz wykonuje usługę wymiany instalacji – dodała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

Z roku na rok dotacja będzie maleć

W tym roku na programy KAWKA plus i Termo KAWKA miasto wydało 15,6 mln zł, a magistrat dodaje, że od października br. wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym. – W tym roku wpłynęło do nas ponad 1200 wniosków. W ramach Kawki zlikwidowano 1388 kopciuchów, w miejsce których zainstalowano 869 kotłów gazowych, 154 urządzenia elektryczne służące do ogrzewania i 51 pomp ciepła. Program Termo KAWKA umożliwił wymianę 390 starych, drewnianych okien – powiedziała Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM we Wrocławiu.

Jednocześnie UM zaznacza, że z każdym kolejnym rokiem wysokość możliwej do uzyskania dotacji na wymianę źródeł ciepła (przyznawana w ramach programu KAWKA Plus) będzie malała z 15 tys. zł w 2021 r. do 8 tys. zł w 2024 r. według magistratu, przyszły rok będzie kluczowy dla mieszkańców, którzy wciąż mają w domu kopciuchy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. i rys. UM we Wrocławiu

 

reklama