Dwa pojazdy elektryczne

Dwa pojazdy elektryczne dla białostockich municypalnych

Prezydent stolicy województwa podlaskiego przekazał Straży Miejskiej w Białymstoku dwa pojazdy elektryczne. Są one wyposażone w ozonator i oczyszczacz powietrza, a dzięki nim możliwa będzie szybka i bezpieczna dezynfekcja placówek dla najmłodszych. Samochody zostały kupione w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021 – podał Urząd Miejski w Białymstoku (UM).

Budżet obywatelski i dwa pojazdy elektryczne dla straży miejskiej

Pojazdy marki Mercedes Vito zostały kupione z budżetu obywatelskiego w ramach projektu pn. „Bezpieczne dzieci, spokojni rodzice”. Głosowało na niego ponad 2,4 tys. osób. Samochody wyposażone są w profesjonalny ozonator, detektor ozonu, hybrydowy oczyszczacz powietrza, a także w środki ochrony indywidualnej dla osób przeprowadzających ozonowanie. Koszt zakupu dwóch aut i ich wyposażenia to ok. 764 tys. zł – podał magistrat.

Samochody będą wykorzystywane do zadań związanych ze skuteczną, szybką i bezpieczną dezynfekcją pomieszczeń przedszkoli i żłobków. Ozonowanie pomieszczeń wykonywać będą przeszkoleni do tego strażnicy – tłumaczy UM i dodaje, że regularne ozonowanie pomieszczeń wyeliminuje lub w znacznym stopniu zredukuje gromadzące się tam bakterie i wirusy, różne patogeny, alergeny, grzyby i pleśnie oraz zminimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Dzięki temu placówki, w których będą przebywać dzieci mieszkańców Białegostoku, będą przyjaźniejsze dla ich zdrowia.

Dwa pojazdy elektryczne i ograniczenie emisji spalin

Są to pojazdy wyłącznie o napędzie elektrycznym i zerowej emisji spalin, przyczynią się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu, a tym samym do poprawy jakości powietrza w naszym mieście – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta miasta.

Dodatkowo dwa pojazdy elektryczne będą służyły strażnikom do wykonywania zadań patrolowych i interwencyjnych oraz do przewozu osób zatrzymanych – dodał UM.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. Dawid Gromadzki/UM w Białymstoku

reklama

 

reklama