Jakość powietrza

Dronem zbadają jakość powietrza

Dron jest jednym z nowych narzędzi do prowadzenia pomiarów jakości powietrza w Toruniu, w jakie została wyposażona tamtejsza straż miejska.

Jak poinformował magistrat grodu Kopernika, zakup specjalistycznego samochodu, drona urządzenia pomiarowego i detektora gazów kosztował blisko 250 tys. zł. Był on możliwy dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Jakość powietrza w Toruniu zbadają z powietrza

By móc obsługiwać bezzałogowca, dwóch funkcjonariuszy odbyło specjalistyczne szkolenie. – Dzięki temu wsparciu możemy działać na najnowocześniejszym sprzęcie. Nasze mobilne laboratorium pokazuje na bieżąco kilkanaście czynników, w tym także te najgroźniejsze dla naszego zdrowia. Będzie przede wszystkim wykorzystywane, by lokalizować i namierzać bezpośrednio trucicieli – bo tak należy nazywać osoby, które w piecach w swoich domach spalają śmieci – powiedział Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej w Toruniu.

Wczoraj, 7 listopada na boisku przy Szkole Podstawowej nr 9 w Toruniu odbył się pokaz tego nowego sprzętu do badania stanu powietrza, jakim posługiwać się będą municypalni. Wzięli w nim udział także uczniowie szkoły, którzy mogli zobaczyć jak wygląda dokonywanie pomiaru jakości powietrza. – Mam do was prośbę, żebyście zostali ambasadorami czystego powietrza w Toruniu. Powiedzcie swoim rodzicom: nie używajcie złego paliwa do ogrzewania waszych domów. Dbajmy wspólnie o nasze zdrowie – zwrócił się do uczniów Michał Zaleski, prezydent miasta.

Jakość powietrza mierzona nie tylko z drona

Przy tej okazji prezydent przypomniał też o możliwości otrzymania dofinansowania na wymianę niskosprawnych pieców i palenisk domowych opalanych węglem i koksem na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazem ziemnym, energią elektryczną, olejem opałowym oraz innymi nośnikami energii.

Warto też zaznaczyć, ze w grodzie Kopernika działa system pomiaru jakości powietrza. Składa się on z 10 punktów pomiarowych, które zlokalizowane zostały w szkołach. Jak zaznacza toruński magistrat, jest to system edukacyjno-informacyjny, który będzie poszerzany o kolejne moduły, mające umożliwić prowadzenie lekcji na temat źródeł zanieczyszczenia, jak i o stacje pogodowe. Zakupione mobilne laboratorium jest kolejnym elementem tego systemu.

Na podstawie www.torun.pl

fot. Magdalena Winiarska/www.torun.pl

 

reklama