Specjalistyczny dron

Specjalistyczny dron pomoże zadbać o czyste powietrze w Szczecinie

Specjalistyczny dron znów wylatuje nad miasto – podał Urząd Miasta Szczecin (UM). Będzie sprawdzać, czym mieszkańcy palą w piecach i pomoże zadbać o czyste powietrze w Szczecinie.

Co mierzy specjalistyczny dron?

Magistrat podał, że specjalistyczny dron wyposażony jest w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji. Wśród polutantów mierzone są stężenia: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Powyższe związki pozwalają na wskazanie miejsc, w których dochodzi do spalania odpadów. Wśród nich ratusz wylicza m.in. butelki PET, materiały PCV, lakierowane deski i elementy tapicerki meblowej. Obecność pyłu zawieszonego może też wskazywać na spalanie paliw stałych w sposób nieefektywny (stare urządzenie grzewcze, niskiej jakości paliwo).

Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol Straży Miejskiej w Szczecinie (SM). Strażnicy po kontroli mogą nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego nielegalnego procederu. Czasem podczas interwencji okazuje się jednak, że na miejscu nie dochodzi do spalania odpadów. Przyczyną niekorzystnych wyników pomiarów wykonywanych dronem bywa wówczas spalanie słabej jakości węgla lub nieprawidłowe rozpalanie w piecu. W takich sytuacjach mieszkańcom przekazywane są materiały edukacyjne. Dronowe patrole mają również duże znaczenie prewencyjne. Mieszkańcy już od kilku lat mają bowiem świadomość, że mogą zostać poddani kontroli. Z drugiej strony wiedzą, że mogą zgłaszać przypadki niepokojącego zadymienia do SM.

Czym nie wolno palić?

Działania są realizowane przez SM we współpracy ze specjalistyczną firmą w formie wspólnych patroli. Są one kierowane w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców. Kontrole mogą odbywać się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych – zaznaczył UM.

Przy okazji ratusz przypomniał, co nie może trafiać do pieca. Są to zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane, a także materiały nasączone substancjami chemicznymi. Magistrat wymienił także opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych. W tej grupie wymienione zostały również zużyte opony i inne odpady z gumy oraz impregnowana tektura.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu