Dron wykryje smog

Dron wykryje smog w Elblągu

Urząd Miejski w Elblągu (UM) poinformował, że zakupił powietrzny statek bezzałogowy do kontroli jakości powietrza.

Dron wyposażony jest w czujniki badające jakość powietrza, a z wymiennymi bateriami może unosić się nad ziemią nawet przez godzinę.

W Elblągu dron pomoże walczyć ze smogiem

Bezzałogowiec został zakupiony przez miasto, aby wskazywał miejsca, gdzie generowany jest smog i te gospodarstwa domowe, w których mogą być spalane odpady. Dron może być obsługiwany w dzień i po zmroku. Do najważniejszych mierzonych parametrów jakie mierzyć będzie dron należą stężenia w powietrzu pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5.

Chcielibyśmy przedstawić kolejny krok w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. Przypominam Państwu, że od 2017 roku dofinansowujemy wymianę pieców, tzw. kopciuchów, które nie spełniają norm na ogrzewanie ekologiczne. W ciągu dwóch lat z programu skorzystało 213 osób, które złożyły wnioski do Urzędu otrzymując wsparcie. W ciągu trwania programu wydaliśmy już na ten cel 350 tys. zł – przypomniał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga podczas konferencji prasowej, w ramach której zaprezentowane zostało urządzenie do pomiarów jakości powietrza. – Teraz prezentujemy miejskiego drona, którego zadaniem będzie wspomaganie miejskich służb w działaniach zmierzających do lokalizowania tych miejsc, gdzie pojawiać się będzie przekroczenie norm jakości powietrza wynikające na przykład ze spalania odpadów w piecach. Zależało nam na tym, aby zakupu dokonać jeszcze u progu sezonu grzewczego – dodał.

Jak podaje elbląski magistrat, gdy w konkretnym miejscu dron wykryje, że spalane jest niedozwolone paliwo interwencję będzie mogła podjąć Straż Miejska.

Dron wykryje smog, a zebrane dane pozwolą stworzyć mapę zagrożenia

Przy analizie pobranych próbek swoją pomoc oferują nam laboratoria Elbląskiego Parku Technologicznego. Podjęliśmy również współpracę z Politechniką Gdańską by na podstawie danych dostarczanych przez drona stworzyć mapę zagrożeń smogowych na terenie miasta – dodał prezydent.

Zakup drona pokazuje, że nie działamy akcyjnie. Z efektów pracy drona korzystać będzie Referat Ochrony Środowiska, Straż Miejska, Elbląski Park Technologiczny i Politechnika Gdańska. To najlepiej wydane 40 tys. zł. Mamy nadzieję, że dron pozwoli nam wyegzekwować opalanie pieców paliwem wolnym od odpadów – tłumaczył natomiast Tomasz Świniarski, kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM.

Jak podaje UM, dron został zakupiony w promocyjnej cenie, co wynika z tego, że firma sprzedająca bezzałogowca wchodzi z tym produktem na polski rynek.

Tak jak wspominał prezydent dane uzyskiwane z drona będą podstawą do stworzenia wspólnie z Politechniką Gdańską mapy smogowej, chcemy aby taka mapa powstała na wiosnę przyszłego roku – mówił kierownik Świniarski.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Elblągu

fot. UM w Elblągu

 

reklama