Dbać o zdrowie mieszkańców

Dron pozwoli skuteczniej dbać o zdrowie mieszkańców

Osoby kontrolujące domowe kotłownie w Skawinie zyskały kolejne narzędzie, które pozwoli im jeszcze skuteczniej dbać o zdrowie mieszkańców. To – jak wskazał Urząd Miasta i Gminy w Skawinie (UMiG) – bezzałogowy statek powietrzny, czyli dron.

Skuteczniej dbać o zdrowie mieszkańców będą mogli strażnicy miejscy, kontrolujący spalanie odpadów

Będzie on wykorzystywany do sprawdzania, czy mieszkańcy na pewno nie spalają odpadów. To rozwiązanie zwiększy liczbę przeprowadzanych kontroli oraz pozwoli ograniczyć bezpośrednie wizyty u mieszkańców w czasie pandemii – podkreślają skawińscy urzędnicy.

Jak zaznacza UMiG, wyposażony w specjalne czujniki dron stanie się „mobilnym laboratorium”, które szybko określi, czy z komina wydobywają się niedozwolone substancje. Jeżeli dron wykryje nieprawidłowości, wtedy mieszkaniec musi liczyć się z wizytą straży miejskiej, która pobierze próbkę popiołu oraz wyśle ją do akredytowanego laboratorium. W tym czasie pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza UMiG, którzy również biorą udział w kontroli, porozmawiają z mieszkańcem i zachęcą go do skorzystania z dofinansowania do wymiany „kopciucha”, które może wynieść nawet ok. 90% kosztów zakupu i instalacji nowego urządzenia.

Zakaz palenia węglem pomoże dbać o zdrowie mieszkańców

Kontrole pieców to idealna okazja, by spotkać się z mieszkańcami i porozmawiać o rezygnacji z pieca węglowego. To szczególnie ważne teraz, ponieważ dobiegają końca prace nad wprowadzeniem w Skawinie całkowitego zakazu palenia węglem. 26 maja na sesji Rady Miejskiej przegłosowano wprowadzenie takiego zakazu. Jeśli uchwała zyska aprobatę Sejmiku Województwa Małopolskiego, to oprócz wprowadzenia od 2030 r. całkowitego zakazu palenia węglem, wejdzie w życie także zakaz montażu pieców węglowych w nowych budynkach od 2022 r.

Dron także do działań antykryzysowych

Dron odegra także istotną rolę w działaniach antykryzysowych. Będzie przeprowadzał rozpoznanie terenu w trakcie powodzi lub pożarów. Zostanie także wykorzystany do monitorowania wypalania traw. W Skawinie to duży problem szczególnie w okresie wiosenno-letnim – podkreśla Urząd Miasta i Gminy w Skawinie.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UMiG w Skawinie

 

reklama