Dron, czujniki i jakość powietrza

Dron, czujniki i jakość powietrza w Twardogórze

Na progu sezonu grzewczego Gmina Twardogóra uruchamia system kontroli czystości powietrza z wykorzystaniem drona i stacjonarnych czujników rozmieszczonych w siedmiu punktach w mieście – poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW).

Projekt, którego celem jest pomiar zanieczyszczenia powietrza wspiera finansowo WFOŚiGW.

Dron, czujniki i jakość powietrza w Twardogórze – projekt ze wsparciem WFOŚiGW

Całkowita wartość dofinansowanego przedsięwzięcia wynosi niemal 96 tys. zł, a 76 tys. zł pochodzi ze środków WFOŚiGW. Urządzenia będą badały skład dymów z kominów budynków nie tylko na terenie miasta, ale i całej gminy – dodaje Fundusz.

Za pomocą nowej aparatury samorządowcy zmierzą dokładnie ile jest emitowanych do powietrza szkodliwych substancji, w tym pyłów PM10 i PM2,5. Te areozole – zdaniem ekspertów – mogą przyczyniać się wzrostu zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia – mówi Łukasz Michalski, pełnomocnik Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Bezzałogowiec i czujniki zmierzą także zawartość innych substancji w powietrzu, a będą wśród nich dwutlenek węgla oraz formaldehyd.

Samorząd Gminy Twardogóra zdecydował o uruchomieniu nowoczesnego systemu monitoringu powietrza z powodu licznych interwencji zgłaszanych przez mieszkańców, zaniepokojonych powtarzającymi się widokami gęstych dymów, wydobywających się z kominów niektórych budynków oraz fetoru – podkreśla Paweł Czuliński, burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra.

Przy okazji WFOŚiGW zaznacza, że źródłem niebezpiecznych emisji mogą być nie tylko domowe paleniska. Na terenie miasta i gminy funkcjonują bowiem duże, a także małe zakłady produkcyjne, w których powstają toksyczne odpady. Dlatego kontrole i pobieranie próbek popiołów z palenisk będzie prowadzone w budynkach na terenie całej gminy. Uroczysta inauguracja całej akcji – wraz z prezentacją zakupionego drona – odbyła się w Twardogórze podczas ekopikniku pt. „zaBiegam o czystą Twardogórę”.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu

reklama

 

reklama