Dotacje na likwidację „kopciuchów”

Dotacje na likwidację „kopciuchów” w Warszawie – nowe zasady

Stolica wprowadzi nowy system dotacji do proekologicznego ogrzewania domów – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM). Wyższa kwota wsparcia inwestycji w budynkach wielorodzinnych, dodatki na odnawialne źródła energii (OZE) i dofinansowanie dostępne cały rok to kilka zmian w uchwale, którą w miniony czwartek (26 września) przyjęli stołeczni radni.

Usunięcie z Warszawy tzw. kopciuchów to główny element walki ze smogiem. By zmobilizować mieszkańców, proponujemy znacząco wyższe dotacje do likwidacji starych kotłów na ekologiczne źródła ciepła. Ułatwiliśmy też proces składania wniosków. Na zmianach skorzystamy wszyscy – bo wszyscy odczujemy poprawę jakości powietrza – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Dotacje na likwidację „kopciuchów” – zwiększone kwoty w stolicy

Od marca br. warszawiacy mogą uzyskać wyższą dotację na likwidację „kopciucha”, przy czym wysokość dotacji zostanie dostosowana do rodzaju budynku i skali inwestycji – zaznacza UM. Kwota dofinansowania wzrosła z 7 tys. do 12 tys. zł. Teraz kolejną zachętą dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się m.in. na podłączenie do gazu będzie dodatkowe 10 tys. zł na nową lub zmodernizowaną instalację grzewczą. Na jeszcze lepsze warunki będą mogły liczyć osoby, które zechcą skorzystać z ciepła sieciowego – dofinansowanie może wynieść aż 40 tys. zł. Z kolei zdecydowani na zastąpienie kopciucha gruntową pompą ciepła mogą liczyć nawet na 50 tys. zł wsparcia od miasta.

Zarządzający budynkami wielorodzinnymi również mogą otrzymać wyższe kwoty dopłat do ekoinwestycji. Nowa uchwała proponuje zwiększenie dotacji na podłączenie budynku wielorodzinnego do sieci gazowej z 15 do 80 tys. zł, w przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej z 20 do 90 tys. zł, a na instalację gruntowej pompy ciepła z 40 do 100 tys. zł.

Dotacje na likwidację „kopciuchów” – liczy się efekt ekologiczny

Najwyższe dotacje miasto udzieli mieszkańcom zastępującym kopciucha OZE, czyli tzw. „zielonym ciepłem”. Nieco mniej korzystne, także pod kątem finansowym, będzie podłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej, a na końcu jest przyłączenie do sieci gazowej. Stolica nie wspiera finansowo montowania nowych pieców na paliwo stałe (np. na pellet), ponieważ ulatujący z nich dym również zanieczyszcza środowisko – tłumaczy stołeczny magistrat.

Najbardziej atrakcyjna suma dotacji przewidziana jest na lata 2019 i 2020 r. Później, w 2021 r. kwota będzie zmniejszona do 90%, a w 2022 r. – do 70%. Takie podejście ma motywować mieszkańców Warszawy do jak najszybszej decyzji o likwidacji „kopciuchów”.

Wszyscy zainteresowani uzyskaniem finansowego wsparcia na proekologiczne ogrzewanie będą mogli złożyć wniosek w swoim urzędzie dzielnicy. By mieszkańcy nie martwili się o czas realizacji inwestycji i okres rozliczeniowy, nowa uchwała znosi okresowe przyjmowanie dokumentów. Dzięki temu warszawiacy będą mogli ubiegać się o dotację przez cały rok. Nabór wniosków na nowych zasadach rozpocznie się w drugiej połowie października br.

Ogrzewanie energią z OZE (ze słońca i wiatru)

Osoby likwidujące kopciucha i zastępujące go pompą ciepła (gruntową bądź powietrzną) mogą – oprócz dotacji na pompę ciepła i instalację grzewczą – otrzymać preferencyjną dopłatę na zakup paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych. Energia elektryczna pozyskana z promieni słońca i wiatru może bowiem zasilić pompę ogrzewającą budynek. Standardowa dopłata do paneli fotowoltaicznych to 1,5 tys. zł za 1 kW, jednak w tym przypadku mieszkańcy mogą liczyć na 5 tys. zł za 1 kW, (maksymalnie 15 tys. zł). Nie wszystkie budynki można podłączyć do sieci ciepłowniczej lub gazowej, dlatego tzw. zielone ciepło jest proekologiczną alternatywą – tłumaczy UM.

Inwentaryzacja kopciuchów i budżet na walkę ze smogiem

W Warszawie ok. 13,5 tys. budynków nie jest podłączonych do sieci ciepłowniczej ani gazowej. Z tej liczby 5,5 tys. obiektów zostało już zinwentaryzowanych, a w odniesieniu do pozostałych 8 tys. budynków miasto rozważa przeprowadzenie kontroli we współpracy z kominiarzami.

W zasobie komunalnym na początku 2019 r. było ponad 1900 „kopciuchów”. Zgodnie z przyjętym harmonogramem do grudnia z miasta zniknie blisko 400 miejskich kotłów, w 2020 r. ma to być 1 tys. tych urządzeń grzewczych, a w 2021 r. ostatnie 500 kotłów.

Tylko w 2020 r. budżet na walkę ze smogiem ma wynieść 55,3 mln zł, a w kolejnych dwóch latach – łącznie 210 mln zł. W planie inwestycyjnym przewidziane są m.in. dotacje na likwidację starych pieców, na przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej, a także modernizacje oświetlenia oraz dofinansowywanie montażu OZE.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. UM Warszawy

 

reklama