Dolnośląskie i „Czyste Powietrze”

Dolnośląskie i „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” cieszy się na Dolnym Śląsku sporym zainteresowaniem – podkreśla Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) i dodaje, że na dolnośląskim portalu beneficjenta zarejestrowało się ok. 13 tys. osób. Jednocześnie Fundusz zaznacza, że w programie wprowadzone zostały zmiany, mające uprościć proces pozyskiwania wsparcia.

Dolnośląskie i „Czyste Powietrze” – 114 mln zł i ponad 4,1 tys. zatwierdzonych wniosków

Efekty obsługi programu przez WFOŚiGW, to m.in.: suma dofinansowania o wartości ponad 114 mln zł i ponad 4,1 tys. wniosków po decyzji. – Po wprowadzeniu zmian można więc spodziewać się wzrostu zainteresowania pozyskaniem pieniędzy m.in. na wymianę węglowych kopciuchów na piece gazowe, pompy ciepła oraz ocieplenie domów jednorodzinnych – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW.

Dolnośląskie i „Czyste Powietrze” – uproszczenia w ubieganiu się o dofinansowanie

Przyjazne dla beneficjentów nowości to – jak wskazuje WFOŚiGW – m.in. uproszczenia w zasadach przyznawania dotacji oraz skrócony czas rozpatrywania wniosków – z 90 do 30 dni. Uproszczony został też wniosek o dotację. Inną nowością jest integracja z programem „Mój Prąd” – beneficjenci mają teraz możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków.

Jak zaznacza WFOSiGW, po modyfikacji programu „Czyste Powietrze” poziomy dotacji zostały powiązane z efektem ekologicznym, a bonus będzie przyznawany za niskoemisyjność i odnawialność energii. Ważną zmianą jest też możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych, a nawet zakończonych. To oznacza, że w programie uwzględniane będą także inwestycje rozpoczęte do sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, jednak nie wcześniej niż od 15. maja 2020 r. Zgodnie z nowymi zapisami, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

„Czyste Powietrze” – będą potrzebne zmiany prawa

Na tym jednak nie kończą się zmiany w „Czystym Powietrzu”. Aktualne ułatwienia i usprawnienia dotyczą naboru wniosków dla beneficjentów o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 tys. zł. Nabór dla mieszkańców, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym zostanie ogłoszony w innym terminie. Do jego uruchomienia niezbędne są zmiany prawne umożliwiające gminom wydawanie zaświadczeń o dochodach – tłumaczy WFOŚiGW.

Punkty obsługi klienta, prowadzone przez WFOŚiGW działają w stolicy Dolnego Śląska, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Prowadzi je także 30 samorządów na terenie naszego regionu – mówi Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu. – Spodziewane jest ich poszerzenie o nowe gminy a także o banki – dodaje.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama