do wymiany „kopciuchów”

Dofinansowanie wymiany „kopciuchów” w Łodzi – kończy się czas na składanie wniosków

W Łodzi wnioski o dofinansowanie wymiany „kopciuchów” na proekologiczne źródła ogrzewania można składać jeszcze tylko do 30 czerwca – przypomina Urząd Miasta Łodzi (UM). Magistrat dodaje, że kwota dofinansowania może sięgnąć nawet do 90% kosztów inwestycji i wynieść odpowiednio: do 9 tys. zł brutto na zmianę ogrzewania na gazowe lub elektryczne w lokalach i do 50 tys. zł brutto na podłączenie do sieci cieplnej lub gazowej albo montaż pompy ciepła w nieruchomościach wielorodzinnych, wspólnotowych bądź prywatnych.

Najchętniej wybierane alternatywy podczas wymiany „kopciuchów” w Łodzi

Do tej pory – jak wynika ze złożonych wniosków – najchętniej wybieraną alternatywą dla nieekologicznych pieców na drewno i węgiel jest ogrzewanie gazowe. Rzadziej zaś elektryczne – podaje łódzki magistrat. Miejscy urzędnicy wskazują przy tym, że właściciele domów jednorodzinnych mogą, przystępując do wymiany „kopciuchów” skorzystać także z programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego w 2022 r. w Łodzi złożono blisko 150 wniosków o wsparcie.

Według szacunków przed startem miejskiego programu wymiany pieców, w 2017 r., w Łodzi było 80 tys. „kopciuchów. W ramach rewitalizacji obszarowej oraz w programie „Mia100 Kamienic” w zasobie miejskim wymienionych zostało 4000 indywidualnych źródeł ciepła.

Z kolei w ramach rewitalizacji obszarowej do 2023 r. zostanie zlikwidowanych kolejnych 2500 kopciuchów, a w ramach dotacyjnego programu miejskiego w latach 2017-2021 zlikwidowano kolejne 4000 pieców.

W ramach programu „Czyste Powietrze” oraz korzystając z innych źródeł wsparcia finansowego (lub bez wsparcia) łodzianie zlikwidowali ok. 22 tys. „kopciuchów”. W efekcie tych działań, w zasobie komunalnym zostało do likwidacji ok. 13,5 tys. pieców, a w zasobie prywatnym – ok. 29 tys. pieców. Do wymiany na proekologiczne źródła ciepła według szacunków magistratu pozostało zatem ok. 42,5 tys. pieców.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. www.lodz.pl

Partner Portalu