przeciw sprzedaży kopciuchów

Deklaracja przeciw sprzedaży kopciuchów

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) poinformowało, że serwis internetowy Allegro przyłącza się do walki o czystsze powietrze.

Zaangażowanie platformy handlowej w walkę ze smogiem zakłada deklaracja podpisana w MPiT.

Ministerstwo i serwis internetowy razem przeciw sprzedaży kopciuchów

Dokument, dotyczący współpracy w przeciwdziałaniu nielegalnemu obrotowi towarami zwiększającymi emisję szkodliwych pyłów do atmosfery, podpisali: Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze oraz Damian Zapłata członek Zarządu Allegro. W wydarzeniu uczestniczył też Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Deklaracja pomoże nam osiągnąć cele Programu Czyste Powietrze. Bardzo dziękuję Allegro za to, że – w walce ze smogiem duszącym Polaków – zdecydowało się stanąć po jasnej stronie mocy. To wzorcowy przykład autentycznego CSR – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Minister Emilewicz podkreśliła też, że podpisanie deklaracji to kolejny krok na rzecz uszczelnienia rynku pieców w Polsce. Taki cel przyświecał m.in. opublikowanej niedawno nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wymagań dla kotłów. Minister zaznaczyła także, iż trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej. Nowe przepisy mają m.in. pozwolić na zablokowanie importu urządzeń, które nie spełniają polskich wymogów, z krajów Unii Europejskiej, Islandii i Norwegii oraz z Turcji.

Jak zaznacza MPiT, według szacunków na polski rynek trafia około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe rocznie.

Z obserwacji rynku kotłów wynika, że w sprzedaży stacjonarnej i internetowej w dalszym ciągu znajdują się urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Stanowią one znaczny odsetek ofert. Niestety wciąż pojawiają się podmioty, jak i osoby fizyczne, które próbują obchodzić istniejące przepisy. Dlatego tak cenna jest dla nas współpraca z Allegro – wiodącą platformą handlu internetowego w Polsce – zaznaczył Piotr Woźny.

Według informacji przygotowanej przez MPiT, na mocy podpisanej deklaracji jej sygnatariusze będą aktywnie współpracować w celu przeciwdziałania sprzedawaniu na Allegro urządzeń przyczyniających się do nielegalnego zwiększania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W praktyce będzie to wyglądało tak, że Allegro będzie reagować na informacje o pojawiających się na jego aukcjach urządzeniach niespełniających polskich norm. Serwisowi internetowemu informacje takie będą przekazywać m.in. organizacje pozarządowe, takie jak Polski Alarm Smogowy.

Element zawarty w strategii CSR

– Kształtowanie zdrowych i ekologicznych postaw oraz edukacja związana z ochroną środowiska to element naszych zobowiązań zawartych w Strategii CSR Allegro. W nasz model biznesowy wpisaliśmy budowanie kapitału społecznego zaufania, bo wierzymy, że nowe technologie mogą pomagać rozwiązywać społeczne problemy. Z satysfakcją przystępujemy do deklaracji współpracy antysmogowej. Cieszymy się, że w ramach istniejącego od 2004 w Allegro roku Programu Współpracy w Ochronie Praw, ograniczając wprowadzanie do obrotu kotłów niespełniających standardów, będziemy mogli przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce – zaznaczył Damian Zapłata.

Na podstawie www.gov.pl

fot. MPiT

 

reklama

partner medialny