Czystsze powietrze w małopolskich szpitalach

Czystsze powietrze w małopolskich szpitalach

Kolejne oczyszczacze powietrza kupione przez Województwo Małopolskie trafią do pięciu szpitali – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

Urządzenia w łącznej liczbie 72 mają pracować na oddziałach, na których przebywają najmłodsi pacjenci.

Oczyszczacze trafią do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera, Małopolskiego Centrum Rehabilitacji Dzieci „Solidarność” w Radziszowie, Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie oraz Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Tymczasem pierwszych pięć urządzeń trafiło do szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

Czystsze powietrze w małopolskich szpitalach – 72 oczyszczacze powietrza trafią do pięciu szpitali

Kilka dni temu zainicjowaliśmy akcję przekazywania oczyszczaczy do przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych w całym województwie. Wiemy, że wszystkie te urządzenia trafiły już do „swoich” placówek i pracują w pomieszczeniach, w których dzieci spędzają sporą część dnia. Z identycznych urządzeń od dziś będą mogli korzystać także mali pacjenci oddziałów dziecięcych kilku małopolskich szpitali. Wierzę, że oddychając powietrzem bez żadnych zanieczyszczeń jeszcze szybciej będą wracać do zdrowia – podkreślił Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa.

Województwo Małopolskie – za ponad 1 mln zł – kupiło łącznie 1800 oczyszczaczy powietrza. Blisko 1700 z nich w pierwszych dniach września trafiło już do przedszkoli, żłobków i klubów malucha w całym regionie. Kolejne 72 urządzenia jeszcze we wrześniu zostaną przekazane do szpitali prowadzonych przez Województwo Małopolskie – podaje UMWM.

Smog to podstępny przeciwnik. Zbyt długo nikt nie zdawał sobie sprawy z jego fatalnego wpływu na nasze zdrowie. Podejmując zdecydowane działania antysmogowe Małopolska i w tym względzie okazała się pionierem w Polsce. Uchwały antysmogowe, normy dotyczące jakości paliwa, którego można używać do ogrzewania domów, likwidacja kopciuchów na ogromną skalę, miliony złotych na termomodernizację, nowe piece, ekologiczny transport czy działania edukacyjne. To wszystko musi przynieść oczekiwany efekt, którym będzie zdecydowanie zdrowsze powietrze w naszym regionie – zaznaczył wicemarszałek Kozak.

Urząd marszałkowski podkreśla, że oczyszczacze przekazywane do szpitali są w pełni bezpieczne dla dzieci. Wyposażono je bowiem w blokadę rodzicielską, posiadają też funkcję automatycznego wyłączenia przy próbie otwarcia klapy czy w przypadku przewrócenia urządzenia. Nie powinny też przeszkadzać maluchom w czasie snu, bo są ciche.
Urządzenia mają możliwość oczyszczenia 388 m3 powietrza na godzinę. W ciągu każdej godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w 60-metrowym pomieszczeniu.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. UMWM

 

reklama