„Czyste Powietrze” w woj. kujawsko-pomorskim

„Czyste Powietrze” w woj. kujawsko-pomorskim. Dziesięć tysięcy zawartych umów!

Marek Brzeziński z Sępólna Krajeńskiego jest 10-tysięcznym beneficjentem programu „Czyste Powietrze” w woj. kujawsko-pomorskim – poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (WFOŚiGW). Jubileuszową umowę wręczył mu Dariusz Wrzos, zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Toruniu.

Stary piec opalany węglem i drewnem, w domu państwa Brzezińskich zastąpiła kotłownia gazowa, wymieniona została także instalacja ciepłej wody użytkowej, a na wymianę czeka jeszcze instalacja centralnego ogrzewania. Oprócz tego przeprowadzona zostanie też termomodernizacja budynku.

„Czyste Powietrze” w woj. kujawsko-pomorskim. Beneficjent chwali sobie rezygnację z kopciucha

Mieszkamy tu już 39 lat. W tym czasie wymieniliśmy dwa piece. Jeden na węgiel i drewno z blachy „szóstki” zrobiłem sam, służył nam prawie 20, a drugi 18 lat. Trzeba było kupować węgiel i drewno, żeby ogrzać mieszkanie. Dziś już jest inna technologia. Z gazem jest ogromna wygoda, wstaję rano wszędzie jest ciepło, chcę się ogolić, odkręcam kran i leci ciepła woda. Jestem bardzo zadowolony z wymiany ogrzewania. W kotłowni mamy nowoczesny piec przyłączony do sieci gazowej. Na budowę kotłowni i podłączenie jej do sieci gazowej otrzymaliśmy 75-procentowe dofinansowanie, co znacznie obniżyło koszty całej inwestycji. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo już teraz widać, że takie rozwiązanie przynosi oszczędności – zapewnia Marek Brzeziński.

Dariusz Wrzos odwiedził 10-tysięcznego beneficjenta, w jego domu w Sępólnie Krajeńskim i osobiście wręczył mu umowę wraz z pamiątkowym albumem. Jego małżonka Halina Brzezińska otrzymała natomiast kosz ze słodyczami – zaznacza WFOŚiGW i dodaje, że Państwo Brzezińscy wnioskowali także o dotację na wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz docieplenie budynku. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to powinniśmy zakończyć całą inwestycję jeszcze w tym roku – szacuje Marek Brzeziński.

„Czyste Powietrze” w woj. kujawsko-pomorskim – 12,9 tys. wniosków

Od początku programu do WFOŚiGW w Toruniu wpłynęło ponad 12,9 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Do tej pory zostały podpisane umowy na kwotę ponad 164, 5 mln zł, a na konta beneficjentów wpłynęło już prawie 90 mln zł z czego ponad 81,2 mln zł stanowią dotacje, a 7,7 mln zł pożyczki – wylicza Fundusz.

Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego chętnie korzystają z programu „Czyste Powietrze”, o czym świadczy liczba składanych wniosków. To bardzo nas cieszy. Dzięki temu, nasz Fundusz nie tylko znajduje się w czołówce pod względem złożonych wniosków i zajmuje obecnie czwarte miejsce w Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców województwa, ale jednocześnie poprawia się jakość powietrza – mówi Ireneusz Stachowiak, prezes Zarządu WFOŚiGW.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. WFOŚiGW w Toruniu

 

reklama