Punkt konsultacyjno-informacyjny

„Czyste Powietrze”. Ruda Śląska będzie miała punkt konsultacyjno-informacyjny

W Rudzie Śląskiej powstanie punkt konsultacyjno-informacyjny w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” – informuje Urząd Miasta Ruda Śląska (UM). W poniedziałek, 12 lipca br., władze miasta podpisały w tej sprawie porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW). Punkt będzie odpowiedzialny m.in. za wspieranie mieszkańców w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie, czy za udzielanie pomocy przy rozliczaniu przyznanej dotacji. Zadanie realizować będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej (MOPS) przy ul. Markowej 20.

Punkt konsultacyjno-informacyjny – wszystkie formalności w jednym miejscu

Przy okazji UM przypomniał, że „Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Skupia się on na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz na termomodernizacji budynków jednorodzinnych, aby efektywnie zarządzać energią. Punkt konsultacyjno-informacyjny ma zapewnić kompleksową obsługę mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy zdecydują się wziąć udział we wspomnianym programie.

Dzięki działalności punktu będzie można załatwić wszystkie formalności w Rudzie Śląskiej. Punkt będzie odpowiedzialny za udzielanie informacji osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie, a także organizację spotkań informacyjnych, a co najważniejsze za wsparcie w przygotowaniu wniosków o dotację oraz pomoc przy rozliczaniu przyznanego dofinansowania. Podpisanie porozumienia to bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta, ponieważ to kolejny krok w kierunku ekologii i ochrony środowiska – przekonuje Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Punkt konsultacyjno-informacyjny – duże ułatwienie dla mieszkańców

To duże udogodnienie dla mieszkańców Rudy Śląskiej. Dzięki temu będzie można uzyskać bezpośrednią pomoc i wsparcie bez konieczności wizyty w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – przekonuje Tomasz Bednarek, prezes katowickiego WFOŚiGW i dopowiada: – Dodam też, że województwo śląskie jest od samego początku liderem tego programu, w którym złożono już przeszło 42 tysiące wniosków. W tej chwili przyjmujemy ich tygodniowo około tysiąca. A co ciekawe, wśród 20 najbardziej aktywnych gmin na terenie całego kraju, 16 to gminy z terenu województwa śląskiego. Dlatego jestem przekonany, że dzięki podpisaniu tego porozumienia także Ruda śląska dołączy do liderów programu.

Chcielibyśmy, by punkt ruszył już w sierpniu. Za realizację programu „Czyste Powietrze” odpowiadać będzie czterech przeszkolonych pracowników oraz dwie osoby nadzorujące zadanie. Punkt czynny będzie 4 dni w tygodniu w godzinach porannych i popołudniowych. Postaramy się, żeby godziny otwarcia satysfakcjonowały mieszkańców – podkreśla Krystian Morys, dyrektor MOPS-u w Rudzie Śląskiej.

Ile i dla kogo w programie „Czyste Powietrze”?

Program „Czyste Powietrze”, który obowiązuje od 2018 r. kierowany jest do osób, które już posiadają lub planują budowę domów jednorodzinnych – tłumaczy rudzki magistrat. Dofinansowanie w ramach programu obejmuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Realizacja programu ma potrwać 12 lat, ale tylko przez 10 lat będzie można składać wnioski. Całkowity budżet przedsięwzięcia to 103 mld zł. Z kolei maksymalna dotacja, jaką można uzyskać, biorąc udział w programie, wynosi 37 tys. zł – dodaje UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Ruda Śląska

 

reklama