Czyste Powietrze

Czyste Powietrze – 60 samorządów z Wielkopolski

W miniony piątek (12 lipca br.), blisko 60 samorządowców z Wielkopolski odebrało porozumienia o współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (WFOŚiGW). Uroczystość odbyła się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim (WUW). Współpraca dotyczyć będzie Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Dokumenty o współpracy włodarzom miast i gmin przekazali Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski i Jolanta Ratajczak, prezes WFOŚiGW. Udział w uroczystości wziął także Bartłomiej Wróblewski, poseł na Sejm RP.

60 samorządów z Wielkopolski wesprze realizację programu Czyste Powietrze

Jak przypomina WUW, Program Priorytetowy Czyste Powietrze to program rządowy, który ruszył we wrześniu 2018 r.

Jego najważniejszym celem jest zmniejszenie emisji do atmosfery substancji szkodliwych, które powstają w skutek spalania słabej jakości paliwa służącego do ogrzewania domów jednorodzinnych – wyjaśniał wojewoda. W ramach Programu można uzyskać dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na proekologiczne źródła spełniające najwyższe unijne normy emisyjne. Inwestycje, które mogą być dofinansowane w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, pozwalają zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40% – dodaje WUW.

Zgodnie z założeniami porozumienia to gminy będą przyjmować teraz klientów ze swojego terenu, zainteresowanych modernizacją kotłowni, czy termomodernizacją budynku. – Wszystkie formalności będzie można zrealizować w gminie, która wesprze formalnie i merytorycznie mieszkańca zainteresowanego Programem. Dzięki naszej współpracy z samorządem, będzie można skorzystać z konsultacji i wsparcia przy wypełnianiu wniosków na miejscu, w gminie – mówiła szefowa WFOŚiGW.

Na realizację programu, w tym roku budżetowym, WFOŚiGW posiada blisko 90 mln zł. Pieniądze pochodzą z opłat za korzystanie ze środowiska.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WUW

fot. WUW

reklama

 

reklama