Czyste Powietrze

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o zmianach, które od 14 czerwca dotyczyć będą beneficjentów programu „Czyste Powietrze”.

Jakie zmiany czekają beneficjentów w programie „Czyste Powietrze”?

Wprowadzone rozwiązania mają zapewnić korzystającym z programu możliwość odpowiedniego wyboru urządzeń grzewczych dla danego domu. Mają także uchronić użytkowników pomp ciepła przed zawyżonymi rachunkami za energię. Od 14 czerwca, pompy ciepła oraz kotły na biomasę będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM).

Przy wyborze pompy ciepła obowiązkowe będzie wykonanie audytu energetycznego. Dofinansowanie na audyt wynosi do 1,2 tys. i pokrywa do 100% kosztów kwalifikowanych.

Program „Czyste Powietrze” nie stoi w miejscu, cały czas się rozwija. Wprowadziliśmy już kilka ważnych zmian, aby zwiększyć jego efektywność i szczelność. Odtąd najwyższy poziom dofinansowania może dotyczyć tylko jednego domu na jednego wnioskodawcę. Doprecyzowaliśmy zasady prefinansowania i pełnomocnictw przy wypłacie dotacji. Aby zapewnić jak najlepszą ochronę beneficjentek i beneficjentów, wprowadzamy też obowiązek wyboru z listy ZUM pomp ciepła i kotłów na biomasę. Co ważne, osoby decydujące się na instalację pompy ciepła muszą od 14 czerwca tego roku wykonać najpierw audyt energetyczny, który wykaże, jakie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku. Zależy nam, aby rozwiązania techniczne były dostosowywane do właściwego zapotrzebowania na energię w budynku, dlatego tak ważne jest przygotowanie dobrego audytu energetycznego. Na taki audyt także zapewniamy wsparcie finansowe – powiedziała Dorota Zawadzka‐Stępniak, prezes zarządu NFOŚiGW.

Jak wskazują doradcy energetyczni, brakuje powszechnej wiedzy o tym, że pompa ciepła nie w każdym budynku jest dobrym rozwiązaniem. Jak podkreślił NFOŚiGW, w przypadku starych domów, często niezbędna jest najpierw ich termomodernizacja. Audyt energetyczny ma na celu wsparcie inwestora w optymalnym doborze zakresu prac oraz pomóc obniżyć rachunki za energię.

Które urządzenia można wybrać tylko z listy ZUM?

Na listę ZUM mają trafić tylko urządzenia, dla których badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA, potwierdzą ich parametry techniczne. Firmy nie posiadające jeszcze akredytowanych badań dla pomp ciepła, mogą od 14 czerwca 2024 r. zgłaszać wniosek o czasowy wpis na listę na podstawie europejskiego znaku jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. Ma im to umożliwić obecność na liście na okres nie dłuższy niż do 31 grudnia 2024 r.

Jak podkreślił NFOŚiGW, od 2025 r. na liście ZUM pozostaną tylko i wyłącznie pompy ciepła z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA. Zgodnie z wymogami programu „Czyste Powietrze”, należy dostarczyć raport z takich badań do Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytut Badawczego (IOŚ-PIB), który na zlecenie NFOŚiGW prowadzi listę ZUM.

Obowiązek wyboru z listy ZUM ma dotyczyć również kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie, a także kotłów na pellet o podwyższonym standardzie. W tym przypadku jednak firmy nie muszą przechodzić żadnych nowych procedur – dla tego typu urządzeń nie są wymagane żadne nowe dokumenty.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu