W programie „Czyste Powietrze”

Rekordowa liczba wniosków w programie „Czyste Powietrze”

Pod koniec marca w programie „Czyste Powietrze” złożono 6649 wniosków. Jak poinformował Polski Alarm Smogowy (PAS), jest to rekordowa liczba. Organizacja dodała, że tak dużego zainteresowania programem jeszcze nie było. Aby na bieżąco monitorować postępy jego realizacji, PAS przygotował „Barometr Programu Czyste Powietrze”. Będzie on aktualizowany co tydzień.

Cele do zrealizowania w programie „Czyste Powietrze”

Celem programu jest likwidacja 3 mln pozaklasowych kotłów, tzw. kopciuchów. Ma to nastąpić w ciągu 10 lat. Do tej pory w jego ramach złożono ok. 690 tys. wniosków na wymianę ogrzewania. Jak podał PAS, stanowi to zaledwie 23% założonego celu. Proces likwidacji „kopciuchów” powinien więc zdecydowanie przyśpieszyć.

Jednocześnie PAS zwrócił uwagę, że jednak stale rośnie zainteresowanie programem. W dniach 16-22 marca złożono rekordową liczbę 6649 wniosków. To bardzo dobry wynik. Średnia tygodniowa liczba wniosków składanych w 2023 r. wyniosła bowiem 4187. W ubiegłym roku rekord odnotowano na przełomie lipca i sierpnia. Było to 5891 wniosków.

Tak dużego zainteresowania programem nie było jeszcze nigdy. W marcu po raz pierwszy przekroczona została bariera 6000 wniosków tygodniowo – powiedział Andrzej Guła, lider PAS.

Do sukcesu jednak daleka droga

Zdaniem ekspertów, osiągnięcie 3 mln wymienionych kotłów możliwe będzie, gdy tygodniowa liczba wniosków wyniesie co najmniej 8 tys.. Przy okazji przypomniane przez PAS zostały obietnice koalicji rządzącej oraz premiera Donalda Tuska. W umowie koalicyjnej z 10 listopada 2023 r. zawarto obietnicę walki ze smogiem m.in. „poprzez przyspieszenie procesu wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji domów”. Na początku roku premier Tusk wskazywał, że „najbardziej efektywną formą walki ze smogiem w Polsce będzie błyskawiczna, na wielką skalę termomodernizacja”. Dodał też, że, „ma nadzieję, iż w drugiej połowie roku będziemy rekordzistami w skali Europy, jeśli chodzi o tempo zmian w tej dziedzinie”.

Wydaje się, że przyspieszenie, o którym mówił premier Tusk właśnie się rozpoczyna. Szczególnie cieszy nas rosnące zainteresowanie inwestycjami obejmującymi termomodernizację, która pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania domów. Obecnie już trzy czwarte wniosków obejmuje działania związane z ociepleniem budynków. Rząd musi teraz wprowadzić szereg reform, które zapewnią trwałe efekty walki ze smogiem. Jest to m.in. wprowadzenie dedykowanej taryfy dla użytkowników pomp ciepła, konsekwentne wdrażanie uchwał antysmogowych, przestrzeganie przepisów gwarantujących jakość paliw i urządzeń grzewczych czy większy nacisk na kompleksowe termomodernizacje domów – skomentował Andrzej Guła.

Aby monitorować postępy „Czystego Powietrza”, PAS opublikował „Barometr Programu Czyste Powietrze”, który na bieżąco pokazuje stopień realizacji jego celu.

Analiza wskazań barometru pokazała silny wzrost liczby wniosków składanych do programu. W 2024 r. tygodniowa liczba wzrosła z 3718 do 6649 sztuk – podał PAS.

Coraz większe zainteresowanie termomodernizacją w programie „Czyste Powietrze”

W programie „Czyste Powietrze” widać również, że coraz więcej gospodarstw domowych wnosi o dofinansowanie do termomodernizacji. Są to już trzy czwarte wszystkich wniosków. Popularność tego typu działań – jak wskazał PAS – rośnie. W ciągu minionego roku odsetek wniosków o dofinansowanie na ocieplenie domu wzrósł. Urósł on z 57% w 2023 r. do 75% w 2024 r. Zmianą w programie jest także gwałtowny spadek liczby wniosków o dopłatę do pomp ciepła. Popularność tego źródła ciepła znacząco spadła – z 64% 2023 r. do 32% w 2024 r. Według PAS, w tym samym okresie odsetek wniosków na kotły biomasowe wzrósł z 10 do 40%. Spadek popularności pomp ciepła wynika z rosnących cen prądu oraz niepewności w zakresie wysokości taryf za energię w najbliższych miesiącach. Dlatego PAS postuluje utworzenie specjalnej taryfy dla właścicieli pomp ciepła, uwzględniającej zwiększone zużycie energii.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot.???

Partner Portalu

Partner Portalu