Program „Czyste Powietrze” na skraju bankructwa

Program „Czyste Powietrze” znalazł się na skraju bankructwa – ostrzegają Polski Alarm Smogowy (PAS) oraz Fundacja Instrat. Każdego tygodnia zaległości płatnicze rosną o kolejne 100 mln zł. Bez natychmiastowej interwencji rządu programowi grozi zapaść – ostrzegają aktywiści wraz z ekspertami. Zaapelowali też do premiera o jak najszybsze przeznaczenie części zaliczki z programu RePower EU na odzyskanie płynności finansowej Programu – podał PAS.

Problem zimowego smogu wciąż trwa

– W ostatnich dniach dotarły do nas informacje o rosnących zaległościach w wypłatach środków z tego programu. Informacje potwierdziło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wiemy, że luka wynosi już ponad 300 milionów złotych i każdego tygodnia rośnie o kolejne 100 milionów. Do końca lutego kwota niewypłaconych pieniędzy wzrośnie do 700 milionów złotych. To sytuacja niedopuszczalna. Mówimy o co najmniej kilkunastu tysiącach rodzin, które poniosły koszty ocieplenia domów i wymiany źródła ciepła i teraz oczekują na refundację – powiedział Andrzej Guła, lider PAS.

Program „Czyste Powietrze”, prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji do wymiany starych kotłów i ocieplenia domów od 2018 r. Popularność programu powoli rosła: w 2019 r. złożono 85 tys. wniosków, w 2023 r. – już 217 tys. – podał PAS. W ciągu pięciu lat liczba wniosków sięgnęła 754 tys. Do wymiany pozostało jeszcze ok. 2,7 mln kotłów. Sytuacja smogowa z ostatniego tygodnia, kiedy polskie miasta znalazły się na czołowych miejscach najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie pokazała, że problem zimowego smogu wciąż trwa – dodał PAS w ubiegłym tygodniu.

Program „Czyste Powietrze” i mizerne wsparcie

W ostatnich tygodniach Donald Tusk, premier rządu deklarował działania na rzecz walki ze smogiem poprzez błyskawiczną, na wielka skalę, termomodernizację. Premier wyraził jednocześnie nadzieję, że w drugiej połowie roku Polska stanie się rekordzistą w skali Europy, jeśli chodzi o tempo zmian w tej dziedzinie – zaznaczył PAS. Polski Alarm Smogowy oraz Instrat wskazują, że bez natychmiastowych działań ze strony rządu programowi grozi wyhamowanie, a realizacja tych obietnic nie będzie możliwa.

– Dziwi nas dysproporcja pomiędzy deklaracjami rządu i zapowiedziami przedwyborczymi a mizernym wsparciem, jakie obecnie otrzymuje program „Czyste Powietrze” – powiedział Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat. – Zaliczka RePower EU, jaką otrzymała Polska wynosi ok. 22 mld zł. Apelujemy o przeznaczenie 2 mld zł z tych środków na wsparcie programu „Czyste Powietrze”. Taki postulat umieściliśmy w naszym wspólnym apelu do premiera Donalda Tuska. Pieniądze w budżecie są. Potrzebna jest jednak determinacja rządu, by znalazły się w programie „Czyste Powietrze” – dodał prezes Hetmański.

Program „Czyste Powietrze” i apel do premiera

Polski Alarm Smogowy oraz Fundacja Instrat wystosowały apel do premiera Tuska w sprawie podjęcia działań usprawniających program „Czyste Powietrze”. Zaapelowano także o działania ratujące go przed zapaścią finansową. Organizacje apelują do premiera przeznaczenie 2 mld zł z RePower Europe na program „Czyste Powietrze”. Apel obejmuje także pilne działania w kierunku odblokowania na ten cel środków Krajowego planu odbudowy. A w dalszej kolejności środków Funduszu Spójności i innych niezbędnych źródeł finansowania. Jak podkreślają autorzy apelu działania te są konieczne, gdyż Polska jest krajem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej. Powietrze takie przyczynia się każdego roku do ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów.

Treść apelu dostępna jest na stronie polskialarmsmogowy.pl

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu