obowiązek rejestracji kotłów

Czy będzie obowiązek rejestracji kotłów?

Urząd Miasta Krakowa (UM) poinformował, że we wtorek, 14 maja, władze 15 gmin tworzących Metropolię Krakowską podpisały petycję, by wprowadzić obowiązek rejestracji kotłów na paliwo stałe. Petycja została zaadresowana do Prezesa Rady Ministrów.

Małopolskie gminy chcą wprowadzić obowiązek rejestracji kotłów

Krakowski magistrat podkreśla, że skuteczne działania związane z likwidacją kotłów na paliwa stałe wymagają potwierdzonej wiedzy. Chodzi głównie o znajomość liczby i stanu technicznego używanych kotłów. Tymczasem gminom brakuje narzędzi prawnych do pozyskania od właścicieli mieszkań i budynków informacji o sposobie ich ogrzewania.

Ratusz zaznacza też, że już dziś wszystkie gminy Metropolii przeprowadzają inwentaryzację palenisk. Stoją bowiem na stanowisku, że bez odpowiednich narzędzi prawnych ciężko będzie prowadzić skuteczną walkę o poprawę jakości powietrza.

Wprowadzenie obowiązku rejestracji kotłów wspiera Kraków. – Pamiętajmy, że od 1 września 2019 r. w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Wiemy, jak bardzo potrzebna jest aktualna informacja o liczbie i stanie technicznym urządzeń grzewczych. Dlatego miasto Kraków wspiera gminy sąsiadujące w zabieganiu o zmiany prawne, dające możliwość pozyskania tych informacji – mówi Jacek Majchrowski prezydent Krakowa.

Jak zaznacza UM, władze gmin należących do Metropolii Krakowskiej mają nadzieję, że nowe rozwiązania prawne wejdą w życie już we wrześniu br.

Na podstawie krakow.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama