Co wpływa na poprawę powietrza

Co wpływa na poprawę powietrza?

W ostatnich latach odnotowano poprawę jakości powietrza. Podkreślają to politycy, ministrowie i włodarze miast – zauważa Polski Alarm Smogowy (PAS) i zadaje pytanie o to co wpływa na poprawę powietrza? Ludzie czy pogoda? Czy zatem czystsze powietrze zawdzięczamy antysmogowej polityce, czy może mamy cieplejsze i bardziej wietrzne zimy? Organizacja wskazuje, że wreszcie znamy odpowiedź, którą przyniósł najnowszy raport European Clean Air Center (ECAC).

Co wpływa na poprawę powietrza – ludzie czy pogoda?

Jak wskazuje PAS, badacze ECAC wzięli pod uwagę miasta, w których prowadzono zarówno pomiary meteorologiczne, jak i jakości powietrza sięgające wstecz aż do 2008 r. – To pierwsze tego typu badanie – mówi Łukasz Adamkiewicz, jeden z autorów raportu i dodaje: – Zależało nam na sprawdzeniu jakie czynniki najmocniej wpływają na powietrze, którym oddychamy. Inaczej mówiąc – co oczyszcza polskie powietrze, działania antysmogowe, takie jak likwidacja kopcących kotłów na węgiel i drewno lub ograniczanie ruchu samochodów, czy może raczej zmiana pogody? Wszyscy przecież zauważamy lżejsze, cieplejsze zimy, a każdego roku klimatolodzy donoszą o kolejnych rekordach ciepła. Ciekawiło nas czy ma to wpływ na jakość powietrza.

Polski Alarm Smogowy wskazuje, że z raportu wynika, iż w prawie wszystkich analizowanych miastach odnotowano spadek stężeń pyłów PM10. Na poprawę wpłynęła zarówno likwidacja kotłów na węgiel i drewno, jak i zmiany pogodowe. Gdy jednak badacze odjęli wpływ pogody okazało się, że wymiana „kopciuchów” poprawiła jakość powietrza tylko tam, gdzie prowadzone są intensywne działania antysmogowe.

Co wpływa na poprawę powietrza? Największa zmiana w Krakowie

Najwyższą zmianę wywołaną działaniami antysmogowymi odnotowano w Krakowie (zmniejszenie stężania PM10 aż o 22,9 µg/m3) i Zakopanem (zmniejszenie o 13,4 µg/m3) – podkreśla PAS. Natomiast w Warszawie (ul. Wokalna) i Gdańsku (ul. Wyzwolenia) jakość powietrza pogorszyła się (odpowiednio wzrost stężenia o 3,3 µg/m3 i 5,1 µg/m3). Te dwie lokalizacje pogorszenie jakości powietrza zawdzięczają aktywności ludzi, która przyczyniła się w nich do zwiększenia stężeń pyłów PM10 – zaznacza PAS, powołując się na omawiany raport.

Pierwsza pozycja Krakowa nie powinna dziwić. W ciągu ostatnich lat – 2016-2019 – zlikwidowano tam ponad 18 tysięcy „kopciuchów”, podczas gdy w Warszawie, w tym samym okresie, niecałe 2 tysiące. Zdaniem badaczy: „Ten zauważalny spadek zanieczyszczeń (w Krakowie) stanowi mocny dowód na skuteczność przeprowadzonej w stolicy Małopolski eliminacji spalania paliw stałych w paleniskach gospodarstw domowych”.

Potrzebna likwidacja palenisk na paliwa stałe

Co wpływa na poprawę powietrza

Z kolei pogorszenie się powietrza na stacji pomiarowej w Gdańsku według badaczy jest przypuszczalnie związane ze zwiększonym ruchem w porcie morskim. Ciekawa jest natomiast poprawa jakości powietrza w Zakopanem, gdzie odnotowano spadek stężenia o ponad 13,4 µg/m3. Poprawę zaobserwowano także na stacji mierzącej zanieczyszczenia komunikacyjne w Warszawie (spadek o 5,6 µg/m3) i w Gdańsku, przy ul. Kaczeńce, na stacji mierzącej jakość powietrza pośród zabudowy jednorodzinnej. Odnotowano tam lekką poprawę jakości powietrza (4,7 µg/m3).

Jak wskazuje PAS, badacze (autorami raportu są: Łukasz Adamkiewicz, Dominika Mucha i Magdalena Cygan) podsumowali: „Biorąc pod uwagę działania, które doprowadziły do osiągnięcia najlepszego rezultatu w tej analizie, czyli likwidację palenisk na paliwa stałe w Krakowie, należy zwiększyć wysiłki w tempie wymiany kotłów w całym kraju”.

Co wpływa na poprawę powietrza? Największa poprawa jakości powietrza w mieście z najambitniejszą polityką antysmogową

Zmiany klimatu i związane z nimi cieplejsze zimy sprawiły, że oddychamy nieco lepszym powietrzem. Nie należy jednak liczyć zanadto na ten efekt. Z badania wynika, że najwyższą poprawę jakości powietrza osiągnięto w mieście, w którym prowadzona jest najambitniejsza polityka antysmogowa w Polsce – dodaje PAS. Organizacja wskazała też, że w badaniu uwzględniono dane do 2019 r. ze względu na brak zweryfikowanych pomiarów jakości powietrza za 2020 r.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne), tab. PAS

 

reklama