Cel: czyste powietrze!

Dziś (14.11) wystartowała X edycja Dnia Czystego Powietrza, organizowanego przez Fundację Ekologiczną Arka. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie odpadów w domowych piecach.
 
Fundacja przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy i plakaty z informacjami. Gminy, które chcą wziąć udział w akcji, mogą się zgłaszać do Arki po bezpłatne materiały.
 
Problemy palenia odpadów i niskiej emisji są niezwykle ważne. Badania Komisji Europejskiej pokazują, że każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera ok. 28 tys. Polaków. Niestety, wzrastające zanieczyszczenie powietrza często wiąże się z ludzką bezmyślnością i niedoinformowaniem. Wciąż bowiem są osoby, które do pieców – oprócz opału – wrzucają odpady: odzież, plastikowe butelki czy kawałki pomalowanego drewna. W efekcie do atmosfery trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany, pyły.
 
Dzień Czystego Powietrza to akcja, która ma edukować społeczeństwo. Z jednej strony, mówi o konsekwencjach palenia odpadów w kotłowniach, z drugiej – pokazuje, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni 10 lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.
 

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu