Całkowity zakaz palenia węglem

Całkowity zakaz palenia węglem chce wprowadzić Skawina

Do miejscowości chcących wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem dołącza Skawina. Gmina pracuje nad wprowadzeniem lokalnej uchwały antysmogowej, a zakaz miałby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2030 r. – poinformował Urząd Miasta i Gminy w Skawinie (UMiG).

Całkowity zakaz palenia węglem od 2030 r.

Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z problemem zanieczyszczenia powietrza. Mimo licznych działań samorządu liczba dni z przekroczonymi normami w ubiegłym roku wyniosła 60. Badania wykazały także sześciokrotne przekroczenie norm rakotwórczego benzo(a)pirenu. Dlatego w walce o czyste powietrze władze Skawiny chcą pójść krok dalej i wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem od 2030 r. Do tej pory takie rozwiązanie funkcjonuje tylko w Krakowie – podkreśla UMiG.

Według lokalnych urzędników, tak radykalny krok wymaga odpowiednich przygotowań: szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej oraz dalszego wsparcia w zakresie wymiany pieców węglowych na gazowe. Dlatego władze Skawiny będą kontynuowały przyznawanie dofinansowań, które wynoszą ponad 90% wartości kupna i montażu bardziej proekologicznych źródeł ogrzewania.

Całkowity zakaz palenia węglem. Ekodoradcy pomogą mieszkańcom

Urząd przypomina, że najubożsi mogą skorzystać z programu STOP SMOG, który obejmuje termomodernizację budynku oraz wymianę „kopciucha” na nowoczesny piec gazowy. Uzyskanie dofinansowania wymaga 10% wkładu własnego, który można rozłożyć na raty lub odpracować na rzecz gminy. W Skawinie pracuje w sumie siedmiu ekodoradców, których głównym zadaniem jest pomoc w uzyskaniu dedykowanych dofinansowań.

8 lat to wystarczająco dużo czasu, by przygotować się do całkowitego odejścia od węgla. Wprowadzenie uchwały antysmogowej dla Skawiny to krok odważny, być może kontrowersyjny, ale konieczny. Wszystkim nam zależy na tym, by móc bez obaw o zdrowie przewietrzyć mieszkanie lub wyjść na spacer – mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Całkowity zakaz palenia węglem – konieczna uchwała sejmiku

Urzędnicy dodają, że by wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem w Skawinie konieczne jest przyjęcie przez Sejmik Województwa Małopolskiego lokalnej uchwały antysmogowej. Najpierw jednak musi ją zatwierdzić Rada Miejska w Skawinie. Pierwsze czytanie projektu uchwały ma się odbyć dziś (28 kwietnia), a głosowanie ma zostać przeprowadzone podczas sesji w maju.

W ramach uchwały antysmogowej dla Skawiny od 2022 r. zostałby także wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach. Rada Miejska już w marcu 2019 r. podjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie, jednakże nie weszła ona w życie, ponieważ nie przyjął jej sejmik województwa.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama

reklama