Budownictwo energooszczędne

Budownictwo energooszczędne – co sądzą Polacy?

88% osób zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego – wynika z raportu pt. „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków”. Jak stwierdzają autorzy opracowania, oznacza to, że polscy inwestorzy – mimo niekoniecznie szerokiej wiedzy z tego zakresu – są świadomi korzyści płynących z zastosowania rozwiązań energooszczędnych wpływających na komfort, zdrowie i środowisko przyrodnicze.

Większość respondentów zdecydowałaby się na dom energooszczędny, jednak wciąż prawie połowa Polaków uważa rozwiązania efektywne energetycznie za trudniejsze w zastosowaniu. – Trudności z budową budynku energooszczędnego mogą się kojarzyć inwestorom ze skomplikowanym montażem technologii budowlanych. Nic bardziej mylnego. Budowa domu z systemów budowlanych przeznaczonych do rozwiązań energooszczędnych nie pociąga za sobą zwiększenia jej trudności. Ściany zewnętrzne z elementów murowych i systemów izolacji termicznych charakteryzujących się bardzo wysokimi parametrami wykonuje się tak samo jak typowe, standardowe ściany. To samo dotyczy montażu energooszczędnej stolarki okiennej, a także automatycznych systemów instalacji grzewczej, które dbają o to, aby włączać ogrzewanie wtedy, kiedy to jest konieczne i umożliwiają regulację temperatury zgodnie z potrzebami mieszkańców – uważa Robert Janiak, ekspert kampanii „Nie trać energii” z firmy H+H.

Wśród najważniejszych kwestii związanych z budową domu, 48% badanych wskazuje na późniejsze koszty eksploatacji. Nic więc dziwnego, że Polacy cenią rozwiązania energooszczędne. – Niskie rachunki za ogrzewanie domu czy mieszkania są bardzo ważne dla inwestorów, podobnie jak ważny jest krótki termin realizacji oraz wysoka jakość wykonania budynku, której efektem jest jego szczelność – mówi Katarzyna Rokicka-Müller, architekt w pracowni MamArchitekci.

Wymarzone i zastosowane rozwiązania energooszczędne

Aż 82% Polaków chce mieszkać w domach jednorodzinnych o powierzchni 100-200 m2, przy czym 25 proc. osób widziałoby swój dom w mieście, a 57 proc. na przedmieściach. W ich wymarzonym miejscu zamieszkania znalazłyby się rozwiązania energooszczędne. – W badaniu na temat wymarzonych rozwiązań energooszczędnych respondenci wskazali na zastosowanie odnawialnych źródeł energii (64%), okien energooszczędnych (59%), na trzecim miejscu znalazło się zdalne sterowanie oświetleniem (48%). Wynika z tego, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa kolejność działania podczas budowy domu energooszczędnego. Warto wiedzieć, że zanim zdecydujemy się na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych, należy najpierw zadbać o właściwą termoizolację budynku i maksymalnie ograniczyć straty ciepła – tłumaczy Piotr Pawlak, ekspert kampanii „Nie trać energii” z firmy ROCKWOOL.

Wśród rozwiązań energooszczędnych obecnych w polskich domach najpopularniejsza jest wełna skalna (28%), trzyszybowe okna (24%) i elektroniczne termostaty grzejnikowe (19%). Na dalszych miejscach pojawiły się rolety zewnętrzne (18%) i bloczki z betonu komórkowego o wysokich parametrach cieplnych (13%). Mniejszym zainteresowaniem cieszą się odnawialne źródła energii, zdalne sterowanie roletami, oświetleniem i inteligentne sterowanie ogrzewaniem. 32% badanych uznało, że w ich mieszkaniu lub domu nie znalazło się żadne z powyższych rozwiązań.

Budownictwo energooszczędne a zdrowie

W badaniu zwrócono uwagę również na kwestie związane ze zdrowiem, także w kontekście jakości powietrza. – Znaczna część respondentów, bo aż 84 proc. uważa, że budowa domów energooszczędnych pozwala na zmniejszenie poziomu smogu. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Według danych Ministerstwa Środowiska indywidualne systemy ogrzewania w domach jednorodzinnych odpowiadają za 40 proc. emisji pyłów PM10 i aż 78 proc. emisji toksycznego benzo(a)pirenu. Dlaczego? Spalamy złej jakości paliwo w starych wysokoemisyjnych piecach po to, aby ogrzać domy o niskim standardzie energetycznym. Kluczowe znaczenie ma zatem efektywność energetyczna, zarówno samego budynku, jak i systemu ogrzewania – mówi Aleksandra Stępniak, ekspert kampanii „Nie trać energii” z firmy Danfoss Poland.

Polaków jednak trudno przekonać do tego, że środowisko naturalne ma ogromny wpływ na ich zdrowie i życie. Budując dom zwracamy uwagę na późniejsze koszty jego eksploatacji, ale wśród najważniejszych kwestii związanych z budową jedynie 7% respondentów zwraca uwagę na korzystny wpływ na środowisko. Z proekologicznych rozwiązań częściej skłonne są zrezygnować osoby w wieku 18-29 lat. Najstarsi chętniej ograniczyliby metraż domu. – Wiedza o zdrowiu i chorobach przeciętnego mieszkańca Polski jest stanowczo niewystarczająca. Konieczne jest uświadomienie społeczeństwu, że energooszczędność nie powoduje jedynie zmniejszenia wydatków na energię, lecz w równym stopniu przyczynia się do poprawy ich stanu zdrowia. Polacy, którzy potrafią na leki bez recepty i suplementy diety wydawać miliardy złotych, nie są tak łatwo skłonni do wydatków na zdrowy dom i zdrowe środowisko. Nadal mają problem ze zrozumieniem, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć – mówi prof. Tadeusz Zielonka, pulmonolog, wykładowca akademicki.

Połowa Polaków wskazuje, że dom energooszczędny wiąże się z wyższymi kosztami o 20-30%. Wziąwszy pod uwagę zwrot z inwestycji w postaci niższych rachunków oraz korzystny wpływ na zdrowie ta różnica jeszcze się zmniejsza. Ponadto koszt takiej inwestycji zależy od wielu czynników: m. in. wielkości domu, położenia geograficznego, czy rodzaju zastosowanych technologii.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Danfoss

reklama

 

reklama

reklama