Energa poinformowała, że zamierza poprawić warunki eksploatacji Elektrowni Ostrołęka B, a celem nowej inwestycji jest ograniczenie emisji dwutlenku siarki.
Jak podaje spółka energetyczna, wybudowanie drugiej instalacji odsiarczania spalin (IOS II) umożliwi oczyszczanie z dwutlenku siarki całego strumienia spalin, emitowanego podczas pracy elektrowni z mocą zainstalowaną, do poziomu wynikającego z Konkluzji BAT.
Spełnić wymogi dyrektywy IED i Konkluzji BAT
Wymogi stawiane elektrowniom w zakresie emisji zanieczyszczeń spalin są zdefiniowane przez dwa akty Unii Europejskiej. Są to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie emisji przemysłowych (zwana potocznie dyrektywą IED) oraz Konkluzje BAT z 17. sierpnia 2017 r. przyjęte przez Komisję Europejską (z datą obowiązywania od 17. sierpnia 2021 r.) – tłumaczy Energa.
Elektrownia w Ostrołęce korzysta z derogacji, czyli okresu dostosowawczego, do wymogów dyrektywy IED w ramach Przejściowego Planu Krajowego (PPK). Plan ten obowiązuje do 30. czerwca 2020 r. Obecnie w Elektrowni Ostrołęka B eksploatowana jest jedna instalacja odsiarczania spalin (IOS) pracująca w technologii mokrej wapienno-gipsowej. Została ona zbudowana w 2007 r. i obsługuje trzy bloki elektrowni o łącznej mocy 681 MWe. Jednak w praktyce, ze względu na parametry systemu i specyfikę eksploatacji elektrowni, instalacja ta umożliwia odsiarczenie strumienia spalin powstającego przy pracy dwóch bloków.
Nowa inwestycja ma zatem na celu dostosowanie warunków eksploatacji elektrowni do nowych wymogów środowiskowych. Ma także zagwarantować odpowiednią przepustowość instalacji, utrzymanie zdolności wytwórczych ostrołęckiej elektrowni – także w przyszłości, przy zaostrzonych normach emisji spalin.
Budowa drugiej instalacji odsiarczania spalin (IOS II) z kotłów OP-650k bloków nr 1, 2 i 3 Elektrowni Ostrołęka B pozwolić ma m.in. na pełne dostosowanie układu technologicznego Elektrowni Ostrołęka B do wymagań wynikających ze wspomnianej dyrektywy IED oraz Konkluzji BAT. Ma też zapewnić prowadzenie rentownej działalności gospodarczej przez spółkę Energa Elektrownie Ostrołęka i uzyskiwanie przychodów z trzech bloków, dzięki dalszej eksploatacji wszystkich bloków energetycznych elektrowni z pełną wydajnością.
Energa poprzez nową inwestycję chce ograniczyć w elektrowni ostrołęckiej poziom emisji dwutlenku siarki. Zgodnie z założeniami projektu gwarantowana ilość dwutlenku siarki na wylocie z IOS II ma być zredukowana – do maksymalnie 70 mg/Nm3.
Budowa instalacji odsiarczania spalin – umowa podpisana
Umowę na wykonanie instalacji odsiarczania pomiędzy spółką Energa Elektrownie Ostrołęka a konsorcjum składającym się ze spółek Rafako i Energa Serwis podpisano 24 lipca br. Jak zaznacza Energa, wykonawca został wyłoniony w postępowaniu przetargowym.
W wyniku realizacji drugiej instalacji odsiarczania spalin (IOS II), oczyszczaniem spalin, dla pełnej mocy, mają zostać objęte wszystkie bloki energetyczne elektrowni. Inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła do miasta oraz pary do odbiorców przemysłowych.
– Dzisiejsze wydarzenie ma bardzo ważne znaczenie dla Grupy Energa, to gwarancja wzmocnienia naszej pozycji na krajowym rynku wytwórczym. Dzięki budowie drugiej instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Ostrołęka, dostosujemy bloki energetyczne do wymogów środowiskowych. Tego typu inwestycje zapewnią zwiększenie efektywności wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. To istotne, bo zwiększanie efektywności produkcji energii przy jednoczesnej dbałości o środowisko jest dla nas priorytetem, czego właśnie dowodem jest realizowany projekt IOS II – mówi Arkadiusz Siwko, prezes Zarządu Energa.
Realizacja inwestycji jest planowana w formule „pod klucz”, na podstawie wykonanego projektu budowlanego i uzyskanej decyzji o pozwoleniu na budowę. Zakłada się wykorzystanie w maksymalnie możliwym stopniu istniejącej infrastruktury, która technologicznie będzie tworzyć zespół układów wspólnych dla obydwu instalacji – informuje Energa.
– Podpisaliśmy umowę z wykonawcą i chcemy, aby ruszyły prace wykonawcze instalacji. Budowa drugiej instalacji odsiarczania spalin (IOS II) wykonanej w technologii kompatybilnej z IOS I umożliwi współpracę z wszystkimi blokami elektrowni, gdyż będzie powiązana z istniejącym układem elektrycznym oraz systemem sterowania blokami. Pozwoli to odsiarczać cały strumień spalin powstających we wszystkich zainstalowanych kotłach, w zgodzie z normami z Konkluzji BAT. Liczymy, że wszelkie prace zostaną wykonane z najwyższą starannością, precyzją, a zbudowana instalacja IOS II umożliwi spełnienie wymogów środowiskowych i zapewni możliwość pracy wszystkich trzech bloków do 2035 roku. Zrealizowana instalacja IOS II umożliwi również udział w Rynku Mocy wszystkich trzech bloków – mówi Jerzy Grec, prezes Zarządu Energa Elektrownie Ostrołęka.
Wartość umowy z generalnym wykonawcą inwestycji opiewa na ponad 199 mln zł netto. Model finansowania inwestycji przewiduje wykorzystanie pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „E-KUMULATOR – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu”.
Inwestycje w oczyszczanie spalin
Jak podaje Energa, w Elektrowni Ostrołęka B zainstalowane są trzy bloki klasy 200 MWe. Po przeprowadzonych dotychczas modernizacjach bloki energetyczne posiadają łączną zainstalowaną moc elektryczną zwiększoną do 681 MWe (221 MWe – blok nr 1 oraz po 230 MWe – bloki nr 2 i nr 3). Bloki energetyczne wyposażone są w człony ciepłownicze, zapewniające produkcję ciepła w postaci gorącej wody sieciowej i pary technologicznej na potrzeby odbiorców zewnętrznych. W ostrołęckich blokach uzyskiwana jest jedna z najwyższych sprawności ogólnych osiągalnych w Polsce w klasie bloków 200 MWe – podkreśla spółka energetyczna.
Jednocześnie Energa podaje, że w bloku nr 1 przeprowadzono kolejny etap inwestycji z zakresu ochrony środowiska. Polegał on na kontynuacji budowy instalacji katalitycznego odazotowania spalin (SCR). Wcześniej, w układy takie zostały wyposażone bloki energetyczne nr 2 i 3 oraz zrealizowano instalacje wspólne dla wszystkich trzech bloków. Kontynuowane są ponadto prace modernizacyjne w obszarze układów odpylania spalin.
Na podstawie informacji nadesłanej przez Energę
fot. Energa