w walce z zanieczyszczaniem powietrza

Białystok: straż miejska w walce z zanieczyszczaniem powietrza

Od początku sezonu grzewczego do Straży Miejskiej w Białymstoku wpłynęło blisko 250 zgłoszeń od mieszkańców, dotyczących jakości powietrza w najbliższej okolicy – poinformował Urząd Miejski w Białymstoku (UM) i dodał, że funkcjonariusze interweniowali na bieżąco. Dowodem na intensywność działań białostockich municypalnych jest m.in. fakt, że tzw. smogobus, wyposażony w specjalistyczny sprzęt, wykonał 102 pomiary pyłu i przejechał w tym czasie ponad 3 tys. km.

Wykorzystanie smogobusa w walce z zanieczyszczaniem powietrza

Jak podaje UM, strażnicy miejscy w walce z zanieczyszczaniem powietrza przeprowadzili w tym sezonie już 95 kontroli – zarówno nieruchomości, jak i rejonów miasta. Za pomocą sprzętu znajdującego się na pokładzie smogobusa wykonywali pomiary pyłu zawieszonego, którego poziom może wskazywać na termiczne przekształcanie odpadów. Podczas kontroli funkcjonariusze stwierdzili dziewięć nieprawidłowości i nałożyli siedem mandatów karnych, a w dwóch przypadkach udzielili pouczeń.

Przypominamy, że za spalanie śmieci w domowym piecu można otrzymać mandat w wysokości 500 zł lub grzywnę do 5 tys. zł. Ze względu na zagrożenie smogowe apelujemy do mieszkańców o przestrzeganie prawa i ostrzegamy przed spalaniem odpadów – przestrzegł Adam Musiuk, zastępca prezydenta Białegostoku.

Białostocki magistrat przypomina, że od niedawna tamtejsza straż miejska może skuteczniej kontrolować jakość powietrza w mieście. Jest to możliwe dzięki smogobusowi, czyli mobilnemu laboratorium wyposażonemu w nowoczesny sprzęt do pomiarów poziomu zanieczyszczeń.

W poprzednim sezonie grzewczym (2018-2019) białostoccy municypalni dokonali 329 kontroli w związku z podejrzeniem spalania odpadów. Podczas tych działań stwierdzili 28 nieprawidłowości. Natomiast zimą 2017-2018 funkcjonariusze przeprowadzili 249 kontroli i wykryli 15 nieprawidłowości.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. Dawid Gromadzki/UM w Białymstoku

reklama

 

reklama