Bezpłatne badanie kamerą termowizyjną

Idzie zima, więc „Ciepło w Domu” jest teraz wyjątkowo ważne – podkreśla Urząd Miejski Wrocławia (UM). Właśnie pod taką nazwą startuje nowy projekt magistratu, w którym mieszkańcy planujący termomodernizację mogą wnioskować o bezpłatne badanie kamerą termowizyjną swoich domów jednorodzinnych. To pretekst do tego, by edukować, inwestować w termomodernizacje oraz oszczędzać na ogrzewaniu. Już można składać wnioski do programu.

Badanie kamerą termowizyjną w ramach programu „Ciepło w Domu”

W ramach pilotażu bezpłatnie przebadanych będzie 50 domów jednorodzinnych na terenie Wrocławia, wybudowanych przed rokiem 2010, których właściciele zamierzają przeprowadzić prace termomodernizacyjne. Kamera termowizyjna wskaże w domach miejsca, które są najbardziej narażone na straty ciepła – tłumaczy UM.

Od dziś można złożyć wniosek do programu w Wydziale Wody i Energii. Zbadamy domy pierwszych 50 mieszkańców, którzy złożą prawidłowy wniosek wraz z ankietą. Korzyści wynikających z programu jest wiele. Z jednej strony jego uczestnicy otrzymują informację o tym, gdzie ich dom wymaga uszczelnienia. Takie badanie powinno być pierwszym krokiem do termomodernizacji. Z drugiej strony, przygotowane zdjęcia budynków będą służyły jako materiał edukacyjny dla mieszkańców – powiedziała, w miniony piątek (8 października), Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii UM.

Badanie kamerą termowizyjną – proste i bezinwazyjne

Dzięki programowi właściciele nieruchomości dowiedzą się, w jaki sposób mogą zaoszczędzić pieniądze i energię, poprawiając przy tym jakość środowiska. Przeprowadzenie badań przed wykonaniem termomodernizacji pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków na elementy, które mają znikomy wpływ na efektywność energetyczną budynku – tłumaczy magistrat.

Sprawdzanie rozkładu temperatury w budynku jest prostą i bezinwazyjną metodą na wykrycie i późniejsze wyeliminowanie nieszczelności i mostków termicznych. W ten sposób można poprawić standard użytkowania i zmniejszyć koszty eksploatacji – powiedziała Gabriela Barton z Działu Doradztwa Energetycznego UM.

Badanie kamerą termowizyjną pretekstem do termomodernizacji budynku

Aleksandra Wachnicka, miejski doradca energetyczny, podkreśla, że dzięki termomodernizacji jesienią i zimą zdecydowanie poprawia się komfort cieplny w budynku. Co ciekawe, różnicę można zauważyć także w czasie upałów – dobrze zaizolowane ściany przepuszczają mniej ciepła z zewnątrz. Dzięki temu wnętrze budynku nagrzewa się wolniej. Ograniczenie strat cieplnych wiąże się także ze zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie. Budynki poddane termomodernizacji są rzadziej narażone na występowanie wilgoci w pomieszczeniach, ograniczając tym samym rozwój grzybów.

Dodatkową zachętą dla osób decydujących się na przeprowadzenie termomodernizacji jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Jest ona skierowana do właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych. Podatnik ma możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na realizację termomodernizacji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Odliczenie może wynosić maksymalnie 53 tys. zł.

Jak złożyć wniosek o badanie kamerą termowizyjną?

By zgłosić nieruchomość do projektu należy złożyć wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy wraz z ankietą wstępną w wersji papierowej w Wydziale Wody i Energii UM (pok. 524), ul. Bogusławskiego 8-10, 50-031 lub poprzez platformę ePUAP w terminie podanym w ogłoszeniu o naborze do projektu.

Komplet dokumentów można pobrać z BIP-u, a w razie pytań i wątpliwości zespół projektowy zaprasza do kontaktu pod adresem e-mail: zmienpiec@um.wroc.pl, lub pod numerem tel. 71 799 67 99.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Wrocławia

reklama

 

reklama