zielony przystanek w Toruniu

Będzie zielony przystanek w Toruniu

Urząd Miasta Torunia (UM) poinformował, że na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w grodzie Kopernika „zielony przystanek”.

Jak zaznacza toruński magistrat, rozwiązanie to ma nie tylko uprzyjemnić oczekiwanie pasażerom i dać im większą ochronę przed słońcem, ale ma także wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego.

Pierwszy zielony przystanek w Toruniu – wstępna koncepcja opracowana

Według planów toruńskiego ratusza, zielony przystanek stanie na zintegrowanym, autobusowo-tramwajowym węźle przesiadkowym pomiędzy pasami ruchu. Obydwie wiaty przystankowe zostaną na całej długości obsadzone szybko rosnącymi pnączami. Ta dodatkowa zieleń spełni nie tylko funkcję estetyczną, ale da również ochronę podróżnym przed promieniami słonecznymi. Jej funkcją będzie także pochłanianie zanieczyszczeń powietrza generowanych przez ruch drogowy.

Magistrat zaznacza, że wstępna koncepcja została już opracowana, a obecnie trwają prace nad uszczegółowieniem rozwiązań, które mogą zostać zastosowane.

Jednocześnie miejscy urzędnicy podkreślają, że zielone przystanki funkcjonują np. na Wyspach Brytyjskich, w USA, Holandii i w krajach skandynawskich. Porośnięte wiaty nie tylko oczyszczają powietrze i w upalne dni dają kojący cień oczekującym pasażerom, ale też zwiększają retencję wody. Ponadto ich rolą jest również poprawa estetyki miejskiej.

„Zielony przystanek”, który powstanie na węźle przesiadkowym, będzie pierwszym takim miejscem w Toruniu.

„Platforma przesiadkowa na węźle będzie miała ok. 75 m długości i 3,55 m szerokości od tylnej ściany wiaty do krawędzi peronu. Przy natężeniu ruchu, jaki odbywa się w tym rejonie, są to wymiary zapewniające komfort pasażerom oczekującym na autobus czy tramwaj oraz przemieszczającym się w obrębie przystanku. Na całej długości na platformie zostanie wybudowana wiata dla pasażerów, która będzie wyposażona w przyciemniony dach, tak, by zwiększyć ochronę przed promieniami słonecznymi. Właśnie ten obszar stanie się „zielonym przystankiem”. Taki przystanek to więcej zieleni w pasie drogowym, obniżenie temperatury w upalne dni, lepszy mikroklimat, więcej tlenu i czystsze powietrze, lepsze samopoczucie pasażerów oraz piękniejsze miasto” – informuje UM.

Na podstawie www.torun.pl

fot. UM Torunia

 

reklama

reklama