Zakaz spalania węgla

Będzie zakaz spalania węgla w gminie Myślenice?

Gmina Myślenice idzie w ślady innych małopolskich gmin, które na mocy przyjętych uchwał wprowadzają od 2030 r. całkowity zakaz spalania węgla. Zarząd Województwa Małopolskiego skierował do konsultacji społecznych projekt lokalnej uchwały antysmogowej. Teraz głos należy do mieszkańców – zaznacza Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

Zakaz spalania węgla od 2030 r.

Coraz więcej małopolskich samorządów decyduje się na odważniejsze kroki w walce o czyste powietrze – podkreśla UMWM i dodaje, że zgodnie z zapisami Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, na wniosek zainteresowanych gmin możliwe jest przyjęcie lokalnych uchwał antysmogowych. Najważniejszym założeniem takich uchwał jest zakaz spalania węgla, czyli całkowite odejście od węgla od 2030 r. W gminie Myślenice od 1 lipca 2022 r. nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a od początku 2023 r. zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pellet. Lokalna uchwała nadal zobowiązuje samorządy do przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Oznacza to, że na wymianę kopciucha pozostaje tylko czas do końca roku.

Zdecydowane kroki w walce o czyste powietrze

W trosce o zdrowie i komfort życia mieszkańców samorząd Myślenic podejmuje zdecydowane kroki w walce o czyste powietrze – wskazuje UMWM. W ubiegłym roku gmina przeznaczyła blisko 2 mln zł na wymianę przestarzałych źródeł ogrzewania w ramach lokalnego programu dotacyjnego. Myślenice zajmują również wysokie miejsce w rankingu wymiany starych kotłów w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze„. W połączeniu z gminnym programem dofinansowań i ulgą termomodernizacyjną, pozwoliło to wielu domostwom na pokrycie 100% kosztów inwestycji. W wymianie trujących kotłów wspiera mieszkańców trzech ekodoradców zatrudnionych w gminie, którzy doradzają w wyborze proekologicznego źródła ogrzewania i oferują pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie – zaznacza urząd marszałkowski. Oprócz tego Myślenice inwestują w odnawialne źródła energii (OZE), w ramach tego typu przedsięwzięć budują farmy fotowoltaiczne, tworzą magazyny energii i wspierają osoby dotknięte ubóstwem energetycznym. Dzięki temu są liderem klastra energii „Eko Energia – Klaster Energii Ziemi Myślenickiej” – dodaje UMWM.

Zakaz spalania węgla – trwają konsultacje z mieszkańcami

W związku z chęcią przyjęcia lokalnej uchwały antysmogowej, UMWM zachęca do zapoznania się z projektem uchwały dostępnej są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej UMWM w dziale Konsultacje Społeczne oraz pod adresem https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/. Do wglądu znajduje się w siedzibie UMWM w Krakowie, przy ul. Królewska 56. Opinie i uwagi do projektu uchwały można zgłaszać do 28 lutego br. za pomocą formularza internetowego lub pisemnie na adres Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

partner merytoryczny

Partner Portalu