będzie walczyć ze smogiem

Będzie walczyć ze smogiem

W środę, 15 maja br., na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania (UM) Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta i jego zastępca – Mariusz Wiśniewski, przekazali samochód dla Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii.

Jak zaznacza UM, nowe auto pozwoli policji na wyłapywanie samochodów, które zanieczyszczają powietrze w mieście.

Do tej pory koncentrowaliśmy się głównie na tym, by redukować zanieczyszczenia powietrza związane ze spalaniem węgla w kopciuchach i widzimy już, że to przynosi efekty. Analizy wykazują jednak, że proporcje się zmieniają i udział zanieczyszczeń związanych z transportem rośnie. Widzimy więc konieczność eliminowania z ruchu tych samochodów, które nie spełniają norm. Dzięki wspólnej inwestycji policji i urzędu miasta poznańscy mundurowi będą dysponować narzędziem, które pozwoli to robić – podkreślił prezydent Jaśkowiak.

Radiowóz wyposażony w specjalistyczny sprzęt będzie walczyć ze smogiem fotochemicznym

Przekazany policji samochód pomoże walczyć z tzw. smogiem fotochemicznym. Jak tłumaczy UM, tworzą go zanieczyszczenia powietrza, które pojawiają się głównie latem i powstają ze spalin samochodowych, zawierających tlenek węgla, tlenki azotu i węglowodory. Zakup nowego samochodu Poznań dofinansował kwotą 150 tys. zł, drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji.

Dziękuję prezydentowi za wieloletnią współpracę, która przejawia się nie tylko dofinansowywaniem sprzętu i pomocą w remontach komisariatów, ale także przy sprawnej organizacji wszystkich imprez masowych w Poznaniu. Nowy radiowóz może być wykorzystywany do wszystkich zadań policjantów ruchu drogowego. Będzie nim można badać pojazdy na zawartość spalin. Po poznańskich drogach porusza się wiele pojazdów w różnym stanie, więc na pewno sprzęt będzie często używanydla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców miasta i turystów – powiedział insp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki policji w Poznaniu.

Nowy radiowóz może przewieźć naraz do pięciu funkcjonariuszy (łącznie z kierowcą). Samochód podzielony jest na trzy części: kabinę kierowcy, przedział biurowy i część magazynową. W części biurowej do dyspozycji policjantów będą siedzenia i robocze stoliki, które pozwolą im na bieżąco wypełniać i weryfikować dokumenty. Jest też miejsce, gdzie można zainstalować drukarkę i mała szafka, w której można przechować druki. W części magazynowej mieszczą się urządzenia, z których korzystać będą mundurowi. To m.in. dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić czy samochody (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu zanieczyszczeń.

Jeśli okaże się, że zatrzymany przez policjantów pojazd emituje spaliny o nadmiernej toksyczności, mundurowi mogą zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny, skierować auto na dodatkowe badanie techniczne, a nawet nałożyć mandat – do 500 zł – wylicza UM.

Poza urządzeniami służącymi do walki ze smogiem, przekazany przez miasto samochód będzie wyposażony także w inny sprzęt, którego na co dzień używają policjanci.

Na podstawie www.poznan.pl

fot. UM Poznania

reklama

 

reklama